FOTO |
tne nižšie náklady na rezy, ošetrovanie i zber plodov. Aj potreba chemických ochranných látok je o 30 až 40 percent nižšia, celková kvalita ochrany je však lepšia.
Malé koruny stromov umožňujú dostatočný prístup svetla ku všetkým plodom, čo vplýva priaznivo na ich veľkosť (možnosť prebierky plodov) a celkovú kvalitu vrátane sfarbenia. Cieľom je, aby sme úrodu zo všetkých ovocných druhov, vrátane kôstkovín, mohli až na 80 percent zberať priamo bez použitia rebríka. Hustota stromov v záhradke, pri zohľadňovaní dosahovania optimálnych úrod v období plnej rodivosti, závisí predovšetkým od geneticky podmienenej vzrastnosti kombinácie odroda - podpník a od podmienok stanovišťa. Výsadbový plán rekonštrukcie má zachytiť celkovú plochu záhradky určenej na postupnú úpravu. Vzorový plán však nie je k dispozícii, a zrejme by sa aj ťažko uplatňoval v jednotlivých prípadoch. Veľkou výhodou - v porovnaní so šesťdesiatymi rokmi, keď sme začínali v osadových záhradách - sú pestovateľské skúsenosti (voľba odrody, podpníka, tvaru či sponu pre danú oblasť). V Slovenskom zväze záhradkárov (SZZ) vyrástlo veľa odborníkov a rad významných špecializovaných pracovísk, v ktorých nájdeme radu aj pomoc pri voľbe či pri rekonštrukcii záhradky. Odporúčame obrátiť sa na republikový výbor SZZ v Bratislave, na okresné výbory a základné organizácie SZZ, ako aj na profesionálne pracoviská, odborné záhradnícke školy či na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre.
Nezodpovedanou otázkou pri navrhovaných námetoch na rekonštrukcie záhrad zostáva ich ďalšie smerovanie - či budú úžitkové, úžitkovo-okrasné alebo len okrasné. Odpoveď na túto otázku si dá každý záhradkár sám. Záhradku, či už ovocnú, zeleninovú alebo zameranú na pestovanie viniča hroznorodého však nemožno chápať izolovane, len ako samostatnú časť, ale treba ju vnímať v širších súvislostiach v nadväznosti na stavbu (rodinný dom, chatka), okolie, nároky, poznatky a možnosti užívateľov a podobne.
Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.