Priesady jahôd vysádzame do polovice septembra. FOTO - IT |
y možno rýchliť v teplej miestnosti. Postupne zberáme aj jesenné odrody hlúbovín. Neskoré odrody hlúbovín a koreňovú zeleninu môžeme nechať na hriadkach až do príchodu silnejších mrazov. Začneme zberať aj zemiaky na zimné uskladnenie.
Na uvoľnené plochy vysievame do dobre pripravenej pôdy zimný špenát, zimný šalát, valeriánku a kvaku, a vysádzame zimný kel a cibuľu perlovku. Do polovice mesiaca vysádzame aj priesady jahôd. Niektorí záhradkári vysádzajú koncom mesiaca strúčiky cesnaku, vhodnejší je však neskorší termín výsadby, najmä v južnejších oblastiach. Dôležitá je však príprava pôdy na jeho výsadbu, ktorá má dovtedy uľahnúť. Do pôdy zapracujeme 0,6 až 0,8 kilogramu viaczložkového hnojiva NPK na 10 štvorcových metrov. Cesnak je vhodné vysadiť medzi novo vysadené jahody, pretože odpudzuje ich škodcov.
Všetky zdravé odpady z rastlín a ich plodov kompostujeme. Kvalitu kompostu zvýšime a jeho zretie urýchlime pridaním maštaľného hnoja, hnojovice alebo zákvasu z hydinového trusu. Vhodné sú aj urýchľovače zretia z výluhov niektorých bylín, prípadne prípravky z obchodnej siete.
V tomto období zberáme neskoršie letné druhy, ako aj poloskoré a poloneskoré odrody ovocia. Na dlhodobé skladovanie plodov vytvoríme vhodné podmienky v uskladňovacích priestoroch (pivnice, komory, sklady). Dôkladne ich vyčistíme a dezinfikujeme. Pripravíme si tiež obaly na uskladnenie.
V septembri sa už začína príprava na jesennú výsadbu ovocných drevín, ktorá sa uskutočňuje prevažne v októbri. Dva až tri týždne pred výsadbou treba vykopať jamy alebo rigoly na ich výsadbu. Do vyhĺbených jám zamiešame dobre vyzretý kompost (najlepšie vermikompost) v dávke 3 až 5 kilogramov na jamu, ako aj potrebné množstvo priemyselných hnojív.
V tomto období pokračujeme v potláčaní chorôb i škodcov záhradných rastlín, najmä mechanickým spôsobom, biologickými prípravkami a menej toxickými chemickými preparátmi.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.