Do Bejrútu sa bude môcť dať opäť lietať. Libanonské prístavy však zostanú zatvorené.
FOTO –ČTK/AP
eta. Lode kotviace neďaleko libanonského pobrežia však nedostanú povolenie vplávať do prístavov.
Izraelskí predstavitelia vo štvrtok uviedli, že námorná blokáda potrvá dovtedy, pokiaľ sily OSN nezačnú dohliadať na to, aby nedochádzalo k lodným zásielkam zbraní pre libanonské hnutie Hizballáh.
V Libanone si vydýchli: každý deň blokády stál krajinu 50 miliónov dolárov. Libanončania dovážajú 85 percent tovarov a sú závislí od dodávok ropy. Medzinárodné spoločenstvo izraelskú blokádu kritizovalo a označovalo ju za formu kolektívneho trestu.
Izrael blokádu na libanonský vzdušný priestor a pobrežie uvalil 13. júla, na začiatku vojny, aby zabránil dodávkam zbraní pre hnutie Hizballáh. Z toho istého dôvodu ju židovský štát neskončil ani po vyhlásení prímeria.
Rozhodnutie vlády Ehuda Olmerta prišlo po telefonáte s americkou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou. Kritizovala ho armáda a dobre ho neprijala ani izraelská verejnosť. Podľa vojakov sa vláda vzdala silného nástroja nátlaku na Libanon, ktorý odmieta odzbrojiť Hizballáh a podľa Izraela nedáva dostatočné záruky, že zabezpečí, aby Sýria prestala Hizballáh zásobovať zbraňami. Armádne zdroje denníku Haarec včera potvrdili, že aj po ukončení blokády budú izraelské prieskumné lietadlá prelietavať nad Libanonom. Zrušenie blokády ťažko nesú rodiny dvoch vojakov unesených v Libanone. Olmert aj ďalší členovia vlády totiž verejne vyhlasovali, že blokáda sa neskončí, kým Izrael nedostane dôkaz, že Ehud Goldwasser a Eldad Regev sú nažive.
V Libanone zrušenie blokády považujú za triumf a znovuotvorenie krajiny svetu. Podnikatelia hovoria, že až teraz ožije ekonomika. Hizballáh je však nespokojný, že Libanon zostáva pod kontrolou medzinárodných síl.
Skončenie blokády je podľa AFP úspechom generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, ktorý strávil v regióne takmer dva týždne a snažil sa všetky strany primať k dodržiavaniu prímeria.
Autor: Tel Aviv