Sí, áno. Felipe Calderón sa napriek historicky najtesnejšiemu výsledku v histórii Mexika stal prezidentom.
FOTO – REUTERS
stavná možnosť odvolania, tesné víťazstvo Calderóna neuzná.
Konzervatívny kandidát vyhral s náskokom len 0,56 percenta hlasov pred bývalým starostom Mexico City Obradorom. Išlo o najtesnejší výsledok v histórii Mexika, ktorý rozdelil krajinu na dva tábory.
„Do pekla s takými inštitúciami,“ citovala AP ľavicového Obradora, ktorý pred davom verných stúpencov neskrýval slzy. Víťazstvo Calderóna podľa vlastných slov neuzná nikdy. „Neuznám niekoho, kto sa snaží pôsobiť ako šéf exekutívy bez legitímneho a demokratického zastúpenia,“ rozprával sklamaný Obrador na najväčšom námestí v Mexico City, Zocalo. „Felipe, ľudia ťa nechcú,“ pritakávali mu demonštranti. Pred volebný súd vysypali odpadky.
Či Obradorovi vydrží odhodlanie, ukáže 1. december, keď Calderón oficiálne prevezme moc po Vicentovi Foxovi. Obrador sa vyhráža, že tomu zabráni. Minulý týždeň sa jeho straníkom podarilo Foxovi zabrániť vystúpiť v Kongrese.
Calderón (44), ktorý je rovnako ako jeho predchodca Fox z Národnej akčnej strany, adresoval svoju víťaznú reč najmä odporcom. „Byť Mexičanom je vždy dôležitejšie, ako byť členom politickej strany,“ citovala ho AP, podľa ktorej má Calderón tri hlavné ciele: Znížiť chudobu, boj so zločinom a zlepšenie ekonomiky.
Prvoradou úlohou však bude upokojiť situáciu v krajine. Po dvoch mesiacoch masových protestov na čele s Obradorom, ktorý tvrdí, že o víťazstvo prišiel pre volebný podvod, to nebude mať ľahké. „Možno to bolo posledné slovo právnikov, ale určite nie koniec politickej bitky,“ povedal pre New York Times mexický politológ Denise Dresser.
Autor: rek