FOTO
BRATISLAVA - Návrh deklarácie SMK proti národnostnej neznášanlivosti je v rozpore s národnými a štátnymi záujmami, tvrdí predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Vraj by to bola "priama pozvánka pre medzinárodné inštitúcie, aby prišli Slovensko monitorovať".
Líder SMK Béla Bugár je presvedčený, že Dzurinda robí to, čo aj počas spoločného vládnutia. "Raz sa potreboval vyhraniť voči jednému koaličnému partnerovi, potom voči druhému."
Aj vicepremiér pre otázky menšín Dušan Čaplovič tvrdí, že keby strany "po straníckej línii" prijali návrh SMK, tak by mohol byť zámienkou na monitoring Slovenska zo strany Európskej únie.
Lepším riešením je podľa neho prijatie dokumentu na pôde parlamentu a s väzbou na 9. september, kedy je Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia.
Rafaj v sídle SMK
Do centrály SMK prišli vo štvrtok rokovať o deklarácii zástupcovia strán na úrovni podpredsedov. Výnimkou bola SDKÚ, tú zastupoval predseda Mikuláš Dzurinda aj s poslancami Pavlom Kubovičom a Jurajom Liškom.
Prekvapením bol príchod šéfa poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja. Podpredseda SMK Pál Csáky povedal, že "také niečo sa ešte nestalo". Považuje to za určité gesto a uznanie SNS, že v spoločnosti je problém etnického násilia.
Rafaj svoju prítomnosť zdôvodnil ako akt dobrej vôle. Úspechom je podľa neho, že sa strany vôbec stretli bez potreby "jednostranných deklarácií".
Dzurinda Ficovi a SMK
Podpredseda SMK Pál Csáky označil stretnutie strán za úspech, hoci sa nezhodli na návrhu textu SMK. Zhodli sa však v tom, že situácia v interetnickom spolunažívaní je znepokojujúca a že odsudzujú všetky formy intolerancie, extrémizmu a dôverujú ústavným orgánom štátu.
Ostatní politici sa k stretnutiu vyjadrovať nechceli. Osobitnú tlačovku zvolal len Mikuláš Dzurinda. Osem rokov bol podľa neho na Slovensku pokoj a národ sa nezmenil ani po júnových voľbách. Dzurinda však cíti potrebu apelovať na tých politikov, ktorí "provokujú, nekonajú alebo sa vyjadrujú vágne a neskoro". Na adresu premiéra Fica povedal, že v posledných dňoch urobil viacero chýb. Nereagoval napríklad na výroky maďarského premiéra Gyurcsánya.
Ficovi pripomenul, že nestačí mávať programovým vyhlásením vlády, lebo "papier znesie všetko".
Šéfa SDKÚ znepokojili aj výroky predstaviteľov SMK. Nepovažuje za šťastné a správne hovoriť, že sa ľudia boja nahlásiť napadnutia na polícii, a nech ich radšej hlásia SMK.
Dzurindu znepokojil aj Bugárov výrok, že sa SMK obráti na európske inštitúcie, ak vláda nebude konať a neuspeje ani deklarácia. "Zlý výrok," poznamenal.
Pál Csáky nechcel po odmietnutí vyhlásenia SMK priamo povedať, či sa strana obráti na medzinárodné inštitúcie.
"SMK bude aktívna. Nemôžeme si nevšimnúť, že preto, že si niektorí občania realizujú svoje ústavné práva, sú fyzicky atakovaní," povedal.
Čo bolo v návrhu deklarácie SMK
parlamentné strany odsudzujú brutálne fyzické útoky na občanov maďarskej národnosti, odsudzujú všetky snahy podnecujúce národnostnú neznášanlivosť medzi Slovákmi a Maďarmi, obracajú sa na vládu, aby dôrazne konala v odhaľovaní a stíhaní páchateľov činov národnostnej neznášanlivosti, vyzývajú všetkých na vzájomnú toleranciu a na rešpektovanie národnostného a etnického cítenia, obracajú sa na parlamentné strany Maďarskej republiky, aby konali podobne. Pál Csáky straníckym partnerom pripomenul, že aj keď text vyhlásenia SMK odmietli, strana bude "aktívna". V centrále SMK bol po prvý raz zástupca SNS Rafael Rafaj. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL