BRATISLAVA - Vyhlásenie k národnostnej neznášanlivosti, ktoré pripravila Strana maďarskej koalície, parlamentné strany neprijmú. Na štvrtkovom stretnutí v sídle SMK sa na ňom nedohodli. Najostrejšie proti nemu vystúpil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Už je však pripravený iný text vyhlásenia. Navrhol ho predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru. Šéfovia poslaneckých klubov by mali o ňom diskutovať v pondelok.
SMK vo svojej deklarácii navrhovala odsúdiť brutálne fyzické útoky na občanov maďarskej národnosti, podnecovanie národnostnej neznášanlivosti a vyzvať vládu, aby dôrazne konala proti páchateľom podobných činov.
Text obsahoval aj výzvu parlamentným stranám v Maďarsku, aby konali podobne.
Dzurinda text vyhlásenia odmietol. KDH ho neodmietlo, malo však niektoré pripomienky.
Podľa Dzurindu je návrh SMK v rozpore s národnými a štátnymi záujmami. Povedal, že prijatie takého dokumentu by bola "priama pozvánka pre medzinárodné inštitúcie, aby prišli Slovensko monitorovať". Slovensko podľa neho nie je diktatúrou, ale právnym štátom a má na to, aby si poriadok vedelo urobiť doma.
Politológ Grigorij Mesežnikov s Dzurindovou argumentáciou nesúhlasí. "Naopak, neexistencia dohody môže vytvárať dojem, že Slovensko nie je schopné riešiť svoje problémy a môže to viesť k snahám vytvárať pozorovateľské skupiny," povedal pre SME.
Ani líder SMK nesúhlasí s tvrdením, že prijatie návrhu SMK by bolo dôvodom na monitoring zo strany Európskej únie. Pripomenul, že text šéfa parlamentu Pavla Pašku je širší, a sú v ňom aj veci, ktoré Dzurinda kritizoval.
Ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok odovzdalo maďarskému veľvyslancovi verbálnu nótu.
Zdôraznilo v nej odmietavý postoj slovenskej vlády k prejavom extrémizmu a vyjadrilo znepokojenie nad reakciami maďarskej strany.
(sp, tasr)