Od konca júna, keď sa do Gazy vrátili izraelskí vojaci, zahynulo viac ako dvesto ľudí, zväčša civilistov, a boli zničené budovy za 30 miliónov dolárov.
Palestínčania v Gaze sú uzavretí. Nefungujú tam hraničné priechody a nedostáva sa im ani toľko pomoci ako predtým, lebo k moci vyniesli teroristické hnutie Hamas. Humanitárny šéf OSN Jan Egeland tvrdí, že Gaza je „tikajúcou bombou“ a že nikdy predtým tam nevidel toľko nenávisti a trpkosti ako teraz. Ľudia v Gaze sú hladní, chudobní a terorizovaní - izraelskou armádou, ktorá tam už týždne hľadá uneseného vojaka Gilada Salita aj odpaľovacie zariadenia na rakety Kassam.
Rovnako ako izraelské akcie ich ohrozujú vnútorné spory medzi palestínskymi frakciami a bezmocnosť vlády Hamasu, s ktorou sa pre jej odmietavý postoj k požiadavkám medzinárodného spoločenstva (uznanie Izraela a odzbrojenie), takmer nikto nebaví.
V Štokholme síce včera Palestínčanom „odklepli“ pomoc vo výške 500 miliónov dolárov, ale táto suma sa opäť použije len na riešenie akútnych problémov. Vyplatia sa štátni zamestnanci, zaplatia sa nejaké účty a peniaze sú preč.
Gaza je po zastavení príspevkov od Američanov a EÚ aj izraelskej blokády daňových príjmov finančne vyčerpaná. Momentálne tam štrajkujú smetiari a ulice sú plné zapáchajúcich odpadkov.
Palestínsky premiér Ismail Hanija včera síce demonštratívne zametal ulice, ale vie, že štrajk je tlakom na vytvorenie vlády národnej jednoty. Fatah, ktorý má v cudzine imidž umierneného hnutia, sa do nej tlačí a sľubuje, že vie peniaze zohnať. Chce však, aby Hamas pristúpil na požiadavky.
V Gaze, kde doteraz za všetky problémy vinili Izrael (ten sa z Gazy pred rokom stiahol), sa začínajú ozývať hlasy, aby sa Palestínčania kriticky pozreli sami na seba. Hovorca palestínskej vlády Ghazi Hamad v miestnych novinách napísal: „Zvykli sme si viniť iných. Aká je súvislosť medzi chaosom, nezákonnosťou, vraždami a nefungujúcou dopravou a okupáciou? Sme väzňami mentality konšpiračných teórií ako niekto s obmedzenou kapacitou myslieť.“
Autor: mik