ILUSTRAČNÉ FOTO – PAVOL FUNTÁL |
opýtaných firiem.
Vyššiu stavebnú aktivitu očakáva 44 percent respondentov. Podľa výrobného zamerania ide najmä o podniky vykonávajúce inžinierske práce, podľa sídla najmä o podniky v Bratislavskom a Košickom kraji. Nižšiu stavebnú aktivitu očakávajú štyri percentá firiem.
Firmy majú objednávkami zabezpečenú prácu v priemere na osem mesiacov. Podľa veľkostných skupín majú najvyššiu zásobu pripravenej práce podniky s počtom od 100 do 199 zamestnancov, a to na 9,3 mesiaca. Z hľadiska výrobného zamerania ide o firmy zabezpečujúce inžinierske stavby, opravy a údržbu, ktoré majú zásobu práce v priemere na 9,6 mesiaca a podniky špecializované na bytové stavby so zásobou práce na 9,2 mesiaca.
Najviac práce majú firmy so sídlom v Trenčianskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji.
V najbližších troch mesiacoch očakáva rast cien stavebnej produkcie 38 percent respondentov. So znižovaním cien počíta len jedno percento firiem. Stavebné firmy očakávajú v najbližších mesiacoch aj ďalší rast zamestnanosti, zvyšovanie počtu zamestnancov v stavebníctve sa spomalí. So zvyšovaním zamestnanosti počíta štvrtina respondentov, so zmenami neráta 72 percent podnikov.
Dopyt po stavebnej produkcii považovalo v auguste za dostatočný alebo viac ako dostatočný 83 percent firiem. Za nedostatočný ho označilo 17 percent respondentov.
Rast stavebnej produkcie podľa opýtaných dnes najviac brzdia finančné obmedzenia, nedostatočný dopyt, nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, platobná nedisciplinovanosť odberateľov či zdĺhavé vybavovanie peňazí z eurofondov. Bariéry rastu nepociťuje 43 percent podnikov, najmä podniky s 500 a viac zamestnancami.