Vláda trvá na znížení poplatkov za elektrinu a plyn pre všetky slovenské domácnosti. Energetické podniky a plynári navrhujú sociálny fond pre chudobnejších a fond na podporu zvyšovania energetickej efektívnosti stavieb. Teda napríklad na zatepľovanie.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Vo štvrtok uplynulo ultimátum vlády, ktoré dala monopolom, aby našli spôsob, ako zmierniť rast cien energií. Ani po tomto termíne ministerstvo hospodárstva s podnikmi spoločnú reč nenašlo.
Energetické podniky trvajú na svojom - sú proti plošnému zníženiu cien, ktoré by nepomohlo iba chudobnejším ľuďom, ale aj bohatým. „Štát by tým podporil aj ľudí, ktorí si vykurujú svoje veľké domy a bazény,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Svoje návrhy pre vládu energetické firmy oznámili už pred niekoľkými dňami. Lepšie, aj keď nie ideálne, by podľa nich bolo, keby vznikol napríklad špeciálny fond solidarity, z ktorého by na energie štát prispieval sociálne slabším skupinám obyvateľstva. Vláda to nepovažuje za dobré riešenie. „Vytvorilo by to priestor, aby sa ceny naďalej neregulárnym spôsobom upravovali,“ povedal minister hospodárstva za Smer Ľubomír Jahnátek.
Energetické rozvodné závody okrem toho navrhujú, aby sa cena za distribúciu elektriny zvyšovala iba o infláciu.
Nesystémový sociálny fond
Hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara potvrdil, že ministerstvo vo štvrtok dostalo návrhy pracovných skupín, v ktorých rokovali experti z energetických podnikov, ministerstva a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Ministerstvo bude návrhy skúmať najmenej dva až tri týždne. „Ak návrhy neschválime, budú sa ceny regulovať podľa potrieb slovenskej odberateľskej obce, teda firiem a obyvateľstva,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Jahnátek.
Fond nepovažujú za najlepšie riešenie ani podniky, ale je to podľa nich jedna z ciest, ako naplniť požiadavku ministerstva znížiť dopad rastu cien energií na chudobnejších. „Ak sa nevytvorí fond na podporu nízkopríjmových skupín, potom prichádzajú do úvahy len krížové dotácie, ale tie sú protizákonné,“ povedala Kršáková.
Vláda chce, aby ceny plynu klesli o päť a ceny elektrickej energie o šesť percent. Energetické podniky v tom však riešenie nevidia. Mesačná úspora domácností by sa pri znížení ceny elektriny o šesť percent pohybovala rádovo v desiatkach korún. Kršáková za plynárov dodáva, že „svetové ceny energií neberú ohľad na stav našich peňaženiek. Celoplošné znižovanie cien plynu si nemôžeme dovoliť.“
Spravodlivá cena
Jahnátek tvrdí, že pri všetkých energiách je rezerva, o ktorú sa dá ich cena znížiť tak, aby bola spravodlivá. „Spravodlivú cenu určí analýza,“ povedal.
Podľa energetických podnikov je otázne, či je zmena pravidiel určovania ceny energií - ako to navrhuje vláda - systémová. Vláda totiž chce zmeniť východziu hranicu, od ktorej sa má začať nová cenotvorba. To je v kompetencii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa Jahnátka má úrad príliš malé kompetencie, aby mohol pohnúť s konečnými cenami. Minister chce jeho silu posilniť zmenou zákona o regulačnom úrade. „Chcem, aby sa to podarilo k začiatku budúceho roku,“ povedal.
Energetické podniky sú podľa hovorcu Západoslovenskej energetiky Jána Orlovského pripravené ďalej rokovať, ak by s ich návrhmi ministerstvo nesúhlasilo. „Čakáme na pozvanie ministra, že si zavolá predsedov predstavenstiev všetkých energetických podnikov,“ povedal. Podľa neho sú návrhy podnikov v súlade s požiadavkami vlády.
Autor: IVAN KAHANEC PAVOL REMIAŠ