ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP |
Opica po prehýrenej noci dokáže človeka poriadne potrápiť. Ako sa tohto problému zbaviť? Množstvo rozšírených mýtov ("keď sa dobre najem, znesiem viac alkoholu" či "pohyb alebo šálka kávy zbavia telo alkoholu rýchlejšie") - je podľa rakúskeho psychiatra Reinharda Hallera nielenže chybných, ale ich využívanie môže, naopak, život ohrozovať.
"Ak sa pred oslavou poriadne najete, dosiahnete len toľko, že promile krvi v alkohole stúpa pomalšie," povedal Halle. Nie je pravda ani to, že intenzívny pohyb pomáha odbúravať alkohol. "Alkohol sa nedá vypotiť. Alkohol z tela odstraňuje na deväťdesiat percent pečeň a za hodinu sa jeho hladina v krvi zníži v priemere len približne o jednu až dve desatiny promile. Zvyšných päť percent sa môže naozaj dostať von z tela pokožkou, to však v praxi nehrá žiadnu úlohu. Rovnako je to s mýtmi o rôznych dýchacích metódach, napríklad, že treba dýchať studený vzduch," hovorí lekár. Ak vypijeme kávu, môžeme sa síce vďaka povzbudzujúcim účinkom kofeínu cítiť sviežejšie, to však pomalé odbúravanie alkoholu v pečeni či obmedzenú schopnosť reakcií podľa Hallera vôbec neovplyvní. Rovnako je zavádzajúca aj predstava, že na vytriezvenie stačí trochu si pospať. "To je veľmi závažný omyl. Trvá až desať hodín, než sa telo zbaví jedného promile." Po prehýrenej noci odporúča psychiater nechať na druhý deň automobil doma a zvoliť iný druh dopravy.
Racionálny podklad nemá ani domnienka, že alkohol zohreje. "Rozširuje síce cievy, čo môže viesť k hrejivému pocitu, krv však prúdi rýchlejšie k telesným perifériám a odtiaľ sa teplo odovzdáva do okolia, takže účinok je opačný. Napríklad po vypití pol fľaše vína, teda asi 50 gramov alkoholu, klesne telesná teplota o pol stupňa.
Alkohol tiež nezaručuje kvalitný spánok, unavený a omámený organizmus len rýchlejšie zaspí. Riešiť pitím problémy so zaspávaním vedie rýchlo k návyku. Jedno z tvrdení o alkohole je však pravdivé: ničí mozgové bunky. Lekári odhadujú, že počas jedného bujarého večierka ich môžeme stratiť 20 000 až 30 000. Alkohol má negatívny vplyv na koncentráciu a pamäť.