Predával zbrane, dnes je v SIS

BRATISLAVA - Novým šéfom sekcie vnútorného spravodajstva Slovenskej informačnej služby, teda kontrarozviedky sa stal Ľubomír G. Denníku SME to potvrdili dva od seba nezávislé ...

V roku 2001 slovenská vláda dostala tajnú správu, podľa ktorej sa zo Slovenska od roku 1993 vyviezli do rizikových teritórií, teda do Iraku, Iránu, Líbye, Sudánu, Sýrie, Pakistanu či Afganistanu, zbrane za 79,4 milióna korún. Známy je nelegálny vývoz tankov T-72 do Sýrie. ARCHÍVNE FOTO - TASR

BRATISLAVA - Novým šéfom sekcie vnútorného spravodajstva Slovenskej informačnej služby, teda kontrarozviedky sa stal Ľubomír G. Denníku SME to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje. SIS to nepotvrdila ani nevyvrátila. "Personálne otázky podliehajú utajeniu," povedal hovorca služby Karol Sorby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ľubomír G. v minulosti pôsobil vo viacerých spoločnostiach, ktoré obchodovali so zbraňami - DMD holding, PPS Detva alebo ZŤS. Bol aj viceprezidentom Združenia obranného priemyslu.

Investigatívny novinár Tom Nicholson hovorí, že ho vymenovanie Ľubomíra G. znepokojilo. Nicholson sa venuje odhaľovaniu pozadia obchodov so zbraňami. Ľubomír G. podľa neho mnoho rokov z titulu svojich funkcií propagoval slovenský obchod so zbraňami. "Na druhej strane SIS hrala zásadnú úlohu pri kontrole vývozu zbraní a pri zabránení ilegálnym obchodom, ktoré by poškodili medzinárodnú reputáciu Slovenska," pripomína.

Ľubomír G. má teraz kontrolovať to, čo propagoval, pripomína Nicholson. "Vzhľadom na problémy, ktoré SIS v minulosti mala s obvineniami, že sa zúčastnila na nelegálnom obchode so zbraňami, si nemyslím, že výber bol najmúdrejší," dodáva. Novinár tiež pripomína, že aj bývalý šéf inšpekcie Anton Rázga bol členom predstavenstva firmy, ktorá obchodovala so zbraňami.

SkryťVypnúť reklamu

Keď organizácia Human Rights Watch v roku 2004 zverejnila správu, v ktorej pre nelegálny obchod so zbraňami kritizovala Slovensko, Ľubomír G. systém kontroly vývozu na Slovensku obhajoval. Okrem iného pre Slovenský rozhlas povedal: "Export vojenského materiálu bol, je a vždy bude konfliktný. Vždy je to konflikt hospodárskych záujmov s určitými zahranično-politickými záujmami. A my máme teraz taký dojem, že v poslednom čase jasne prevládajú zahranično-politické záujmy a zatvárajú sa nám aj také teritóriá, na ktoré by sme v súlade s Chartou OSN vyvážať mohli."

Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson pozná Ľubomíra G. z rôznych seminárov. Jeho vymenovanie je podľa Samsona v súlade s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa hovorí o rozvoji obranného priemyslu a modernizácii zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to pragmatický dôkaz toho, že sa táto vláda podobne ako niektoré predchádzajúce - a nemyslím Dzurindovu - pokúša nadviazať na dobré vzťahy medzi bývalou Československou republikou a krajinami Stredného východu, ktoré sa týkajú zbrojárskeho priemyslu."

Ľubomír G. podľa Samsona v minulosti vystupoval ako dobre informovaný zástanca využitia slovenského zbrojárskeho priemyslu aj v krajinách tretieho sveta. "Z hľadiska efektivity výmeny tovaru je to určite pozitívne, etické hľadisko hrá sekundárnu úlohu," poznamenal Samson.

Podľa Samsona sa Slovensko v dôsledku takejto obchodnej politiky môže dostať do problémov najmä vo vzťahoch s USA, ale aj s inými krajinami. (mož)

Nelegálny obchod so zbraňami na Slovensku

Slovensko slúži ako tranzitná krajina na ilegálny obchod so zbraňami už veľa rokov, vyhlásila v roku 2004 organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch. "Bratislavské letisko je miesto, ktorým prechádzajú podozrivé zásielky zbraní," písalo sa v jej správe. Podľa správy v roku 2002 pravdepodobne cez Slovensko prešli bomby do Sýrie a odtiaľ do Iraku.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu roka 2004 boli podľa správy SIS "zaregistrované pokusy o uskutočnenie nelegálnych obchodov s vojenským materiálom, napríklad pri sprostredkúvaní dodávok pôvodom z iných krajín alebo prebytkov z výzbroje Ozbrojených síl SR do rizikových oblastí sveta. Boli zaznamenané opakované pokusy o vývozy do konfliktných oblastí a boli udelené licencie a zrealizované exporty vojenského materiálu do niektorých rizikových afrických krajín a jedného štátu z bývalého ZSSR".

"Do budúcnosti bude pri schvaľovaní žiadostí o licencie na obchodovanie s vojenským materiálom potrebné vo zvýšenej miere rešpektovať odporúčania spravodajských a bezpečnostných zložiek," písalo sa v správe. (mož, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu