Na tomto stole bol vzácny atlas, ktorý zmizol spolu s ďalšími šiestimi knihami. FOTO PRE SME - MIRIAM HOJČUŠOVÁ
NITRA - Časť vzácnych kníh, ktoré zmizli z nitrianskej diecéznej knižnice, sa už polícii podarilo vypátrať. Za štyri dni našla šesť zo siedmich historických kníh za tri milióny korún a zadržala aj muža, ktorý krádež zorganizoval. Bol dlhoročným návštevníkom knižnice.
Do diecéznej knižnice na Samovej ulici sa niekto vlámal už v noci z 10. na 11. augusta. "Vtedy však nič nezmizlo. Mysleli sme si, že sa dovnútra vlámal bezdomovec," hovorí Lívia Fábryová z knižnice.
Keď išla 15. augusta ráno do práce, všimla si, že na kancelárii je pootvorené okno. Z kancelárie zmizlo šesť kníh zo 16. storočia, prichystaných pre 32-ročného Jozefa z Levíc. "Bol to náš stály čitateľ, chodil sem roky," hovorí Fábryová.
Pôvodne si všetci mysleli, že zlodej bol len v kancelárii, lebo dvere do knižnice boli zamknuté. "Keď prišli z kriminálky, chcel som im ukázať knižnicu. Hneď ako sme vošli dovnútra, padol mi pohľad na stolík medzi regálmi - chýbal na ňom atlas," hovorí správca knižnice Ladislav Belás. Kľúč od dverí nebol na pôvodnom mieste.
Neskôr polícia zistila, že Jozef mal záujem najmä o Atlas Germaniae z roku 1753. "Bol vytlačený vo Viedni, na Slovensku nemá páru," hovorí Belás.
Obsahoval súbor máp habsburského mocnárstva aj nemapové prílohy, ako napríklad zbierku vlajok či obrázky pápežov. Len jeho zreštaurovanie stálo 60-tisíc korún.
Jozefa prezradil plánik knižnice, ktorý sa našiel na mieste činu, vložený v knihe Tlače 16. storočia. Knihu si kúpil priamo v knižnici. Plánik bol nakreslený na druhej strane výzvy na uhradenie dlhu, kde bolo Jozefovo meno aj adresa.
"Vedel sa vlúdiť do priazne," hovorí o Jozefovi Belás. "Chodil aj po farách. Vyčítal som mu, že kňazov privádza do nesprávneho, lebo oni nemôžu rozdávať ani predávať farský inventár."
Polícia Jozefa nenašla doma ani u priateľky. "Rozhodli sme sa vykonať domové prehliadky. Medzitým sa ho podarilo zadržať v Nitre," hovorí Daniel Goga, šéf Úradu justičnej a kriminálnej polície v Nitre.
"Najskôr popieral, že má s krádežou niečo spoločné, no pod ťarchou dôkazov sa priznal."
Knihy boli v Šahách u muža, ktorý nevedel, že sú kradnuté. Robil Jozefovi tlmočníka, keď chodil do antikvariátov v Maďarsku. Polícii hneď vydal štyri, dve ďalšie už vyviezol zo Slovenska. Išiel pre ne preto do antikvariátu v Budapešti. Čo sa stalo s poslednou, zatiaľ nie je známe.
Diecézna knižnica je verejnosti prístupná od začiatku 90. rokov, je v nej približne 66-tisíc zväzkov nielen teologickej literatúry.