CD

Karel Kryl Live! 2CD,
Supraphon

Pamätný koncert pesničkára Karla Kryla, ktorý po návrate z mníchovského exilu a spievaní na námestiach začal opäť v rodnej krajine koncertovať. Dvojalbum vznikol 21. januára 1990 v pražskej Lucerne. Okrem starých hitov nekompromisný autor naservíroval publiku aj niekoľko novších pesničiek, ktoré priniesli do postrevolučnej eufórie z novembra '89 trochu iný pohľad: "šeď betonových bloků / co štěstí panoptika manifestací". Bonusom nahrávky sú štyri skladby, ktoré Kryl odohral o rok neskôr na festivale Porta. Tam bol ešte ostrejší - počujete ho napríklad recitovať básničku o eštebákoch v parlamente a na záver novej piesne Smečka spieva "po čtvrtstoletí mlčení a půlstoletí strachu/ svou troufalostí zděšeni, plijeme na papachu".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Presence - Brantigan, Prieložník, Rózsa
Hevhetia

Presence znamená v angličtine prítomnosť, u nás je to najnovšie aj album, ktorý dal dokopy činorodý basgitarista/producent Oskar Rózsa so svojím dlhoročným kolegom trubkárom Ľuborom "Umelcom" Priehradníkom. Ide o dosť inú produkciu, než akú ponúkajú na klubových koncertoch pod hlavičkou projektu The Hermit & The Ferryman - namiesto nudžezových skladieb v pravidelných rytmoch tu nájdete jediný track, ktorý vznikol organickým prepojením niekoľkých voľne pulzujúcich a náladou príbuzných veľkých plôch.

Hudba je vyskladaná z elektronikou transformovaných zvukov ich nástrojov, píšťaly koncovky a trúbky amerického hosťa Dana Brantigana. Pamätníkom možno bude Presence trochu evokovať atmosféru experimentálneho albumu Černé světlo, ktorý dali kedysi dokopy lídri Pražského výběru Kocáb s Pavlíčkom, ale zistenie, že na našej scéne pribudol do malej rodiny voľne improvizovanej hudby nový prírastok, je príjemné. Ďalšie plus treba prirátať známym hudobníkom za odvahu prekračovať vlastný tieň.

SkryťVypnúť reklamu

Kolowrat - Vrany sa vracajú
Slnko records

Hoci košický Kolowrat vydáva svoj debutový album, táto skupina kombinujúca tradičné rockové obsadenie so zvukom akordeónu a huslí existuje už od roku 1999. Po štyroch demonahrávkach, nezáujme veľkých vydavateľov a jednej skladbe na sampleri, ktorý pripravil jeden z pilierov českej alternatívy Black Pointu sa dostala pod krídla Slnko records. Či sú nové skladby iné ako staršie, ktoré časopis Rock&Pop opísal slovami "chmurná poetika mrazivých textů svou úrovní o třídu převyšuje nepříliš nápaditou hudební složku" sa môžete presvedčiť sami v najbližších dňoch, keď sa nová nahrávka Kolowratu ocitne v obchodoch.

(her)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu