Aj v jednom z obchodov v miamskej štvrti Little Havana čakajú americkí Kubánci na koniec Fidela Castra. Predávajú toaletný papier s jeho fotografiou.
FOTO – REUTERS
Nekonečná zlosť
V parčíku Maxima Gomeza je Domino klub. Každý deň sa tu schádza päťdesiat, šesťdesiat starcov, všetci Kubánci. Boli v prvej vlne, ktorá z Kuby utiekla. Prevažná väčšina z nich zažila väzenie alebo iný druh represie.
Na jednom z altánkov je nápis, že členovia klubu nemôžu v priestoroch parčíka posedávať bez košele, nesmú kričať, vulgárne nadávať či pľuť na zem. Ak niekto tento zákaz poruší, môžu ho z klubu vylúčiť na dva až štyri týždne.
Sedemdesiatpäťročný Raul Santos až na košeľu všetky zákazy počas pár sekúnd poruší. „Fidel Castro je skurvysyn,“ zakričí. Vyberie si z úst zvlhnutú cigaru a odpľuje si. „Raul Castro je pritom ešte väčšia beštia,“ pokračuje vo svojom vášnivom výklade. Súčasný kubánsky prezident podľa neho na začiatku revolúcie popravil najmenej 500 ľudí.
„Na lodi chcelo z Kuby odísť asi štyridsať detí so svojimi rodičmi,“ pokračuje Raul. „Na otvorenom mori ich dohnali a potopili vodnými delami. Matky zdvihli svoje deti nad hlavu, aby ich ukázali vojakom. Milosti sa však nedočkali.“
Zlosť mužov, ktorí na juhu USA žijú už dlhšie než na Kube, neopustila.
Ramon, ktorý zatiaľ mlčal, hovorí, že mu na ostrove za tie roky zomreli rodičia a mnoho priateľov.
„Ten hajzeľ ma nepustil domov, takže som nemohol byť ani na ich pohrebe,“ povie ticho a po tvári mu stekajú slzy. Takéto príbehy tu prežíva veľa ľudí.
Démon Castro
Na terase sedí aj Ofelia Ramirezová. „Mám na ostrove vnuka, nevidela som ho od roku 1979. Dokonca som raz kúpila loď, že si ho odveziem. Nedovolili mi vojsť do prístavu,“ tvrdí Ofelia. Pre Fidela Castra má jediný odkaz. „Je to démon, ktorý si zasluhuje smrť.“
Čakanie
Ôsma ulica je v týchto dňoch pokojná. Nijaké stopy po veselí, ktoré pred troma týždňami vyvolala správa, že Fidel sa prvýkrát od roku 1959 dočasne vzdal moci.
Väčšina exilantov je stále presvedčená, že jeho zdravotné problémy sú začiatkom jeho konca. Starci v parčíku však hovoria len o konci Fidela Castra, väčšinou sa domnievajú, že Kubu po jeho odchode čaká násilie. Hovoria pri tom o kubánskom generálovi Ramirovi Valdezovi, ktorý má podľa nich súperiť o moc s Raulom Castrom.
„Sú to zabijaci, nebudú sa chcieť vzdať moci a bohatstva,“ zhrnie názory väčšiny Ramon.
Pri parčíku je miestny chodník slávy. Na jednej hviezde je meno speváčky Celie Cruzovej. Tejto slávnej Kubánke, ktorá je označovaná za kráľovnú salsy, sa sen vidieť znovu Kubu nesplnil.
Hoci Fidela prosila, aby pred smrťou ešte raz mohla Kubu navštíviť, komandante jej to nepovolil.
Dnes, keď sa zdá, že je Fidel Castro sám pred smrťou, americkí Kubánci veria, že sa na ostrov ešte aspoň raz vydajú.
Autor: EDUARD FREISLER, Miami Lidové noviny