V susednom Česku majú zdravotne postihnutí lepšie postavenie ako u nás. Podľa Radky Vodseďákovej z Českej únie je spolupráca s vládou veľmi dobrá. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Zdravotne postihnutých je na Slovensku 540-tisíc. Hoci sú veľkou menšinou, žiadna z doterajších vlád ich vo svojom programe nespomínala. Vybojovať zmeny v zákonoch je pre nich samých veľmi ťažké.
Najväčšiu krivdu zdravotne postihnutí cítia v súvislosti so vznikom zákona o dlhodobej starostlivosti. Jeho vypracovanie vtedy preťahovali ministerstvá sociálnych vecí a zdravotníctva. Doteraz nebol prijatý.
"Bol to neustály boj s bývalým ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovítom Kaníkom o každú korunu a aj preto som neskôr vystúpil z SDKÚ," hovorí o minulej vláde bývalý poslanec parlamentu na invalidnom vozíčku Peter Bódy.
Myslí si, že organizácie zdravotne postihnutých zvolili zlú stratégiu: snažia sa vnucovať vláde, ktorá je pri moci, ale tade podľa neho cesta nevedie.
Zástupcovia Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím sa pre spoluprácu pri zmenách v zákonoch v piatok stretli aj s ministerkou sociálnych vecí Vierou Tomanovou.
"Samozrejme, že zdravotne postihnutí majú záujem postarať sa sami o seba, ale ide o rovnosť príležitostí," hovorí podpredsedníčka rady Anna Reháková.
Podľa Bódyho sa však nová ministerka "snaží postihnutých viac koncentrovať do domovov", čo je drahé a "človek potom nemá šancu na samostatný život".
Na adresu minulej vlády Reháková povedala, že komunikácia s vládou a premiérom bola minimálna. Pre bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu zdravotne postihnutí akoby neexistovali, tvrdí Reháková.
V susednom Česku majú zdravotne postihnutí lepšie postavenie. Podľa Radky Vodseďákovej z Českej únie je spolupráca s vládou veľmi dobrá. "Máme aj aktívnu Národní radu zdravotně postižených a Českú radu humanitárnych organizací, ktoré sa zasadzujú za novú legislatívu, robia petície a majú relatívne úspech." (mip)