Vlci útočia na ovce, medvede na ľudí. Poľovníci tvrdia, že ich treba strieľať, ochranári sa kvôli vlkom sťažujú v Bruseli. Presné čísla nie súBRATISLAVA, BREZNO - Je na Slovensku veľa alebo málo vlkov a medveďov, alebo len strácajú plachosť?
Ochranári napriek tomu, že v posledných týždňoch sa medvede niekoľkokrát objavili pri ľudských obydliach a jeden dodriapal lesníka a vlci roztrhali niekoľko oviec, tvrdia, že ich je málo.
Poľovníci sú zase presvedčení o opaku.
Poľovníci s ochranármi zvádzajú súboje o medvede a vlkov každý rok. Tentoraz poľovníci tvrdia, že vlkov je u nás 1000 až 1300 a ochranári, že ich môže byť 150 až 300.
Podľa poľovníkov sú premnožené, podľa lesoochranárskeho zoskupenia Vlk je populácia vlkov na Slovensku ohrozená. Preto posiela do Bruselu sťažnosť na Slovenskú republiku, že nezabezpečila dostatočnú ochranu vlka na našom území.
Oficiálne celoplošné sčítanie nikdy nebolo. V roku 2001 sčítavali poľovníci, lesníci a ochrana prírody vlkov na Poľane. Napočítali ich tam päťnásobne menej, ako dovtedy odhadovali.
Na Horehroní, kde vlci v posledných týždňoch napadli niekoľko salašov a zabili vyše tridsať oviec, považujú miestni situáciu za neúnosnú. Vlkov chcú strieľať, tvrdia, že sú premnožené.
Rátajú, že v posledných týždňoch na jednom salaši roztrhali 14, na druhom 4, v Lome 8, v Dolnej Lehote 11 oviec.
Poľovník Miroslav Oberhauser je presvedčený, že vlci a medvede majú neprimeranú ochranu.
"Jeden z poľovníkov hovoril, že videl za bieleho dňa za dedinou Mýto pod Ďumbierom päť vlkov. Vlani v Brezne po meste chodil medveď, naháňali ho policajti, hasiči, volali poľovníkov," hovorí Oberhauser.
Podľa Oberhausera chcú poľovníci vyvolať verejnú diskusiu. Myslí si, že vlk by nemal mať neprimeranú ochranu na úkor hospodárskych zvierat.
Ministerstvo životného prostredia odstrel vlkov nepovolilo ani po správach o napadnutí stád, pretože vlk je od polovice januára do polovice októbra chránený. Keďže nie je žiaden kvalifikovaný odhad výskytu vlkov, tvrdenia o jeho premnožení nepovažuje ministerstvo za relevantné
Podľa ministerstva sa dajú útoky vlkov na hospodárske zvieratá pripísať tomu, že matky učia mladé vĺčatá loviť a nezabezpečené ovčie stáda sú pre nich ľahkým terčom.
Zootechnik poľnohospodárskeho družstva v Brezne Ján Zibrín hovorí, že pastieri chodia s ovcami na pašu s petardami vo vreckách. Keď idú popri lese, hádžu ich, aby vlkov odstrašili.
V noci ku košiarom vlk nechodí, okolo sú priviazané strážne psy. Keď sa však na paši dostanú ovce do údolia, kde prechádzajú pomedzi dva lesy, vybieha z nich vlk a ovcu strhne.
Ak ovca vládze, vytrhne sa, slabšie stiahne vlk do hory. "Ešte dobre, že neútočí na človeka, je plachý," hovorí Zibrín.
Družstvo má päťsto oviec, dvadsať už vlci roztrhali.
Ministerstvo chovateľom oviec odporúča, aby si stáda chránili ohradením s výstražným prúdom alebo strážnymi psami.
"Neviem, ako ohradíme sedemsto hektárov. Keďže je vlk chránený, musíme si nechať zo stád pomaly odožierať," hovorí Zibrín.
Doteraz chodil pásť vždy jeden pastier, teraz chodia dvaja, ale nevie, či to utiahnu finančne.
Poškodení majitelia stád môžu požiadať o náhradu škôd.
Stáda treba lepšie strážiť, hovorí šéf Vlka
Náčelník ochranárov Juraj Lukáč hovorí, že vlčia populácia kolíše. "Ak by bolo 150 vlkov, budú mať rovnaký počet mláďat a na konci roka ich môže byť 300. Lenže v zime, keď nie sú chránené, celý prírastok zastrelia. Oficiálne poľovníci zastrelia asi 70 až 80 vlkov a pytliaci neoficiálne zhruba toľko isto," hovorí Lukáč.
Podľa Lukáča nemožno od vlka chcieť, aby sa vyhol ovci, ak sa ocitnú blízko seba, pretože má prirodzené pudy. Riešenie nevidí vo vystrieľaní, ale v lepšej ochrane stád cvičenými slovenskými čuvačmi. Na východe Slovenska sú modelové salaše, kde vlci na vycvičených čuvačov neútočia. Čuvače na salašoch rástli odmalička medzi ovcami a prešli výchovou. "Keď je slabá ochrana, vlk vidí voľne pobehujúce ovce alebo ovce strážené maličkými psami, niet sa mu čo čudovať. Ovce nie sú strážené primerane regiónom, kde sa nachádzajú." (rf)