KOŠICE - Ani tridsaťosem rokov po invázií vojsk Varšavskej zmluvy nie je jasné, koľko ľudí na Slovensku vlastne vtedy zahynulo.
Napríklad v Košiciach je na budove bývalého Tuzexu, kde dnes sídli banka, pamätná tabuľa s menami šiestich Košičanov, ktorých okupanti 21. augusta 1968 zastrelili. Chýbajú však na nej mená ľudí, ktorých smrť nie je možné potvrdiť.
Podľa hlásenia vyšetrovateľa Verejnej bezpečnosti v Košiciach bol medzi mŕtvymi aj 13-ročný chlapec. Policajti ho však nedokázali idenfitikovať.
Patrik Košický z Ústavu pamäti národa povedal, že smrť neznámeho chlapca nemožno potvrdiť, ani vyvrátiť.
"Pomohlo by nám, keby sme sa dostali k časti archívnych materiálov vo Vojenskom ústrednom archíve v Prahe. Materiály, ktoré sme žiadali, boli počas záplav poškodené, najskôr ich musia reštaurovať," povedal pre SME Košický.
Autor pamätnej tabule, sochár Peter Kalmus, tvrdí, že mal hlásenie s neskorším dátumom, kde sa smrť dieťaťa vôbec nespomína.
"Predpokladal, som, že obetí bude zrejme viac. Aj tak je to pre mňa šok. Zrejme už vtedy zapracovala Štátna bezpečnosť: neviem si totiž predstaviť, že by policajti dali do hlásenia neoverenú informáciu," hovorí autor pamätnej tabule.
Ďalšou obeťou, ktorej meno na tabuli chýba, je 22-ročný Bartolomej Horváth. Ten sa do hlásenia nedostal, lebo na následky strelného poranenia brucha zomrel až 11. septembra.
Aj podľa fotografa Tibora Kováča, ktorý je po priestrele hlavy dodnes na invalidnom vozíku, zahynulo v Košiciach viac než šesť ľudí. "Ja viem o desiatich. Mal som tie prípady aj zdokumentované. Žiaľ, dokumenty sa stratili. Bývalý režim sa snažil všetky stopy zahladiť."
Včera si pamiatku obetí okupácie uctil košický primátor František Knapík.
Pre SME povedal, že plánuje na základe "objektívnych informácií" pamätník upraviť. "Mená ľudí, ktorí vyšli do ulíc vyjadriť svoj protest proti invázii, nesmú upadnúť do zabudnutia," povedal Knapík.
Biskup Tondra pochovával jedného zo zastrelených
POPRAD - V Poprade si včera na zabitých a zranených piatykrát spomínali pri pamätníku obetiam okupácie na Námestí sv. Egídia. Pamätník je osadený na mieste, kde pred 38 rokmi zahynul 19-ročný Jozef Bonk. Podľa sestry jedinej obete augustových udalostí v Poprade Anny Malej vojaci dostali príkaz strieľať do vzduchu. Guľky z guľometov skončili v stenách domov na námestí a jedna z nich zasiahla 19-ročného Jozefa Bonka do chrbta. V tento deň bolo v Poprade ťažko zranených ďalších šesť osôb a ľahko zranených osem ľudí.
Pamiatku obetí okupácie z augusta 1968 si prišiel uctiť aj spišský biskup František Tondra, ktorý sa pamätá na augustové udalosti. V tom čase bol farárom v Hnilci. O vstupe vojsk sa dozvedel ráno 21. augusta od ľudí. Pamätá sa na to, že v ten deň vznikla panika a ľudia takmer okamžite vykúpili všetky potraviny v miestnom obchode. Celý deň potom Tondra strávil pri rádiu. Na augustové udalosti nezabudne aj preto, že v Hnilci pochovával mladého chlapca, ktorého zastrelili vojaci Varšavskej zmluvy v Košiciach.
(sita)