Termín na preskúmanie majú do konca mesiaca. Cieľom je, aby štát mohol pomôcť tým, čo žijú pod životným minimom.
Od 1. augusta platí, že ak je starobný dôchodca alebo najmenej 62-ročný človek, ktorý poberá iný dôchodok, v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie mu patrí aj vtedy, ak nie je vlastníkom alebo nájomcom bytu a neuhrádza náklady spojené s bývaním.
Takto sa má ľuďom s najnižšími dôchodkami zaručiť „minimálny príjem“.
Zmenu v prístupe priniesla aprílová novela zákona o sociálnom poistení, na návrhu ktorej sa dohodli všetky vtedajšie parlamentné strany.
Dôležité je, či je dôchodok taký nízky, že jeho poberateľ má nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k nej.
Sociálna poisťovňa zoznamy takýchto ľudí poskytne úradu práce a ten sám začne konanie o pomoci v hmotnej núdzi, ak „predbežným vyšetrovaním zistí“, že je na to dôvod.
Úrady práce skúmanie situácie dôchodcov veľmi zaťažilo.
Riaditeľka úradu v Nových Zámkoch Csilla Onódiová tvrdí, že v okresoch Nové Zámky a Šaľa je 11 400 dôchodcov, ktorých „sme museli fyzicky navštíviť a nadviazať s nimi kontakt“. Predvolávať ich na úrad sa podľa nej nemá, ibaže by niekoho nenašli doma.
Aby to bolo možné stihnúť, v mnohých prípadoch úradníci robia nadčasy.
V okrese Spišská Nová Ves, kde skúmajú 3163 občanov, sa pracovníkom oddelenia pomoci v hmotnej núdzi „prednostne prideľujú služobné motorové vozidlá“, povedala Ružena Vantrobová z tamojšieho úradu práce.
Zvládnuť preskúmanie finančnej situácie dôchodcov je podľa nej o to náročnejšie, že „časovo spadá do dovolenkového obdobia“.
Veci komplikuje aj to, že zo zoznamov nevyplýva, či dôchodca žije sám, alebo s niekým, od čoho závisí výška príspevku na bývanie.
Ak ide o jednotlivca, príspevok je 1360 korún mesačne; ak o skupinu 2150 korún. Od septembra bude príspevok ešte vyšší - v prvom prípade o 100, v druhom o 150 korún.
V okrese Liptovský Mikuláš je podľa Viery Devečkovej z úradu práce potrebné navštíviť 2720 občanov. Úradníkom sa stáva, že sa ich boja vpustiť do domu, aj keď sa preukážu služobným preukazom.
V okrese Revúca posudzujú približne 1700 ľudí. Riaditeľ tamojšieho úradu práce Ondrej Kvetko povedal, že pri nadväzovaní kontaktu spolupracujú s miestnymi starostami, čo „celý proces značne urýchľuje“.
K včerajšiemu ránu mali skontaktovaných približne 80 percent „dôchodcov s nízkym príjmom“ a prijali 321 nových žiadostí o príspevok na bývanie.