Masové hroby v okolí Srebrenice experti nachádzajú aj po desiatich rokoch. Z tohto v auguste exhumovali vyše sto tiel.
FOTO – REUTERS
Bez hlavných vinníkov včera pokračoval najväčší súdny proces v Haagu.
Za genocídu v Srebrenici na východe Bosny súdia naraz sedem ľudí. Piati z nich sú obvinení z genocídy.
Tí najdôležitejší, čo operácie proti civilom riadili – Ratko Mladič a Radovan Karadžič – však stále unikajú súdnemu procesu.
„Žiaľ, dvaja muži, ktorí by tu mali sedieť, sú stále na slobode,“ povedala včera hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponteová.
Bývalý veliteľ armády bosnianskych Srbov Ratko Mladič sa s veľkou pravdepodobnosťou ukrýva niekde na území Srbska. Spolu s exprezidentom bosnianskych Srbov je považovaný za hlavného architekta masakry.
Na dolapenie Mladiča, ktorý osobne riadil likvidáciu vyše sedemtisíc moslimských chlapcov a mužov, neviedlo ani zavedenie sankcií Bruselu, ktorý pre slabú spoluprácu s Haagom pozastavil s Belehradom rozhovory o vstupe do Európskej únie.
„Je absolútne škandálne, že ich nechytili. Srbsko je schopné zadržať ich, ale odmietlo to,“ citoval Reuters Carlu del Ponteovú.
Masakra v Srebrenici v júni 1995 sa odohrala na záver trojročnej vojny v Bosne. Zabitie sedemtisíc moslimov v priebehu jedného týždňa je považované za najkrvavejšiu udalosť v Európe od druhej svetovej vojny.
Podľa expertov rozsah a množstvo likvidácií Bosniakov dokazujú, že muselo ísť o naplánované akcie. „O tom niet pochýb,“ hovorí Mirsad Tokača, ktorého sarajevské Výskumné dokumentačné stredisko ráta počty obetí vojny v Bosne bez ohľadu na národnosť. Obetí narátali takmer stotisíc.
Prítomní obvinení
Bývalí dôstojníci bosniansko–srbskej armády
Vujadin Popovič, veliteľ
Ljubiša Beara, náčelník generálneho štábu
Drago Nikolič, bezp. šéf
Ljubomir Borovčanin, veliteľ špeciálnej polície
Radivoje Miletič, zástupca náčelníka gen. štábu
Milan Gvero, asistent veliteľa
Vinko Pandurevič, brigádny veliteľ