PRAHA - Zhruba každý šiesty zamestnaný človek v Stredočeskom kraji zažil osobne v práci diskrimináciu kvôli tomu, že je starší ako 50 rokov. Len 13 percent stredočeských zamestnancov medzi 18 a 65 rokmi žiadny taký prípad nepozná. Vyplýva to z júlového výskumu agentúry STEM.
Päťdesiatnici majú podľa opýtaných na trhu práce horšie postavenie ako postihnutí, absolventi škôl, Rómovia či matky s malými deťmi.
"Manažéri majú pocit, že rovnosť v prístupe k jednotlivým skupinám je v tom, že všetkých merajú rovnakým metrom. Ale ak máte pravidlá nastavené na výkonnosť a spôsob práce mladých ľudí, tak dôsledným dodržovaním tohto princípu nevyužívate možnosti starších," povedal riaditeľ agentúry Jan Hartl.
Tretina stredočeských zamestnancov o pracovnej diskriminácii starších vie z počutia. Dve pätiny sa s ňou aj stretli. Viac ako 80 percent opýtaných sa priklonilo k názoru, že niektoré odbory nie sú pre päťdesiatnikov vhodné. Viac ako dve tretiny ľudí súhlasili s tým, že sa horšie prispôsobujú novým požiadavkám. Len o niečo menej bol rozšírený názor, že sa horšie učia novým veciam a majú nižšie pracovné tempo.
Naopak ako najväčšie prednosti opýtaní vidia skúsenosti starších, lojalitu i schopnosť riešiť problémy s nadhľadom a v širších súvislostiach. Podľa Hartla je z odpovedí vidieť, že sa na starších pracovníkov pozerajú ľudia stereotypne.
Podľa takmer štvrtiny stredočeských zamestnancov nemá už príliš zmysel, aby sa päťdesiatnici ďalej vzdelávali. Šesť percent ľudí to považuje za úplne zbytočné. Naopak 18 percent opýtaných si myslí, že vzdelávanie starších pracovníkov je potrebné. Potrebu dopĺňať si vedomosti si uvedomujú skôr zamestnanci s vyšším vzdelaním.
Podľa výskumu majú päťdesiatnici menšie šance získať a udržať si prácu než ich mladší kolegovia. Dostávajú aj menej príležitostí na ďalšie vzdelávanie. Pracovné podmienky a finančné ohodnotenie majú asi rovnaké ako mladí a lepšie môžu uplatniť svoju kvalifikáciu a skúsenosti. (čtk)