FOTO
Dôvody, pre ktoré ľudia menia zamestnanie, sú rôzne - niektorí nie sú spokojní s pracovnými podmienkami, iní si potrebujú zarobiť viac, ďalších zas láka možnosť kariérneho postupu.Podľa prieskumu mení väčšina obyvateľov Slovenska zamestnanie niekoľkokrát v živote. Najčastejšie menia zamestnávateľov prívrženci ANO.
Aj keď Slováci nie sú stavaní na časté zmeny zamestnania, väčšina z nás sa nevyhne tomu, že v priebehu aktívneho pracovného života zamestnávateľa niekoľkokrát zmení. "Keď som pred pätnástimi rokmi robil šoféra nákladného auta v Hydrostave, myslel som si, že z tohto miesta pôjdem do penzie," hovorí päťdesiatnik Roman
Sečko. "Ale podnik sa postupne rozpadal, všeličo sa zmenilo a podmienky mi prestali vyhovovať. Tak som sa zbalil a odi-šiel som."
V podobnej situácii sa po zmene režimu ocitli mnohí. Podľa prieskumu agentúry MVK sa dnešným štyridsiatnikom a päťdesiatnikom podarilo zmeniť zamestnávateľa doteraz najčastejšie tri- až päťkrát (v kategórii od 40 do 49 rokov udalo takýto počet zamestnaní 44,9 percenta a medzi ľuďmi od 50 do 59 rokov až 46,1 percenta).
Dôvody, pre ktoré ľudia menia zamestnanie, sú rôzne - niektorí nie sú spokojní s pracovnými podmienkami, iní si potrebujú zarobiť viac, ďalších zas láka možnosť kariérneho postupu. Niekedy je motívom odchodu z jedného zamestnania do druhého aj potreba robiť zaujímavejšiu prácu, alebo jednoducho chuť na zmenu. "Keď odchádzam z jedného zamestnania do druhého, nie je to preto, že by som mala problém s kolegami alebo so samotnou náplňou práce. Vždy to akosi vyplynie zo situácie - možno vyhorím a potrebujem si oddýchnuť, potrebujem zmenu," hovorí tridsaťročná Jana Gellnerová, v súčasnosti zamestnankyňa súdneho dvora ES. Nikdy sa nehlási na niekoľko miest naraz - buď dostane zaujímavú ponuku, alebo si vytipuje ideálne miesto v personálnej inzercii, prihlási sa na konkurz a vyhrá ho. Na novú prácu sa vždy teší. "Myslím, že zmenu nepociťujem ako stres - ak áno, tak pozitívny. Teším sa, že sa zas niečo nové naučím a som rada, že môžem využiť skúsenosti aj z predchádzajúcich zamestnaní," usmieva sa Jana. "Zatiaľ som menila zamestnanie približne po roku a pol. Stalo sa mi aj, že pri pohovore na nové miesto mali výhrady k môjmu "fluktuantstvu", ale presvedčila som ich, že moja flexibilita a všestrannosť môže byť pre nich len výhodná."
Roman Sečko zmenil prácu aj zamestnávateľa tiež niekoľ-kokrát - väčšinou však pracoval ako šofér. "Dobrý šofér dnes nemá problém nájsť si slušne platenú prácu. Je mnoho dopravcov a takmer všetci majú šoférov nedostatok," tvrdí Sečko.
U koľkých zamestnávateľov ste pracovali?
Podľa júnového prieskumu agentúry MVK, len málo ľudí pracovalo iba pre jedného zamestnávateľa v živote - okolo 30 percent ľudí do tridsiatky a starších ako 70 rokov, 24 percent ľudí do štyridsať a starších ako 60 rokov a približne 13,5 percenta ľudí v strednom veku. Najviac ľudí pracovalo pre viacerých zamestnávateľov - zhruba tretina opýtaných pracovala u dvoch a okolo štyridsať percent ľudí vo veku od 30 do 60 rokov.
Pri delení podľa socio-ekonomického statusu mali len jedného zamestnávateľa v živote najmä tieto skupiny: 33,3 percenta žien na materskej dovolenke, 27,7 percenta špecialistov, 26,7 percenta manažérov a 25 percent invalidov a dôchodcov. Dvoch zamestnávateľov mali ženy na MD (43,3 %), invalidi (40 %), zamestnanci (39 %) a špecialisti (36 %). Troch až piatich zamestnávateľov udávali najmä robotníci (42,7 %) a podnikatelia (48,1 %).
Zaujímavosťou môže byť, že iné hodnoty ako udáva všeobecný graf zaznamenali v prieskume pre priaznivcov politickej strany ANO - tí pracovali najčastejšie pre jedného zamestnávateľa
(35,7 %), až na druhom mieste u troch až piatich zamestnávateľov (28,6 %), ale prekvapujúco veľa ľudí z tejto skupiny (14 %) udávalo viac ako šiestich zamestnávateľov. (gal)