Na Šafárikovom námestí v Bratislave spravil pred 38 rokmi Ladislav Bielik niekoľko slávnych fotografií. Zatiaľ na tomto mieste nie je nič, čo by ich pripomínalo.
FOTO – LADISLAV BIELIK
Čo pretrvalo z augusta 1968? Je zrejmé, prečo táto otázka znie presne v tento deň. Odpoveď môže byť celkom znepokojivá.
No nepochybne to, čo pretrvalo, sú obrazy. Niektorí udalosti zo smutného 21. augusta1968 videli naživo, tí druhí prostredníctvom svedectiev tých prvých.
Najznámejším fotografickým svedectvom o tomto dni je snímka, ktorá práve visí v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej ulici v Bratislave - Muž s odhalenou hruďou od Ladislava Bielika.
Vtedajší fotograf denníka Smena ju zachytil na Šafárikovom námestí. Teda na mieste, ktoré na svoj genius loci pomaly zabúda. Súčasťou výstavy Ladislava Bielika z 21. augusta 1968 je aj expozícia projektu múzea a galérie Camera Obskura, ktorý vypracovala rovnako nazvaná nezisková organizácia.
O čo tejto organizácii ide? Predstavte si, že na mieste, kde kedysi stálo bistro Kazačok a dnes sa tam potulujú stánky s občerstvením, by stál výstavný priestor, ktorý by vo svojich útrobách ukrýval snímky od svetoznámych autorov, ako sú Robert Capa, Dežo Hoffman či Eugen Andrew Cernan. Presne to má Camera Obskura v úmysle.
Múzeum a galéria by sa mali nachádzať na dvoch podlažiach v podzemí. Prvé podlažie by patrilo múzeu so stálou expozíciou fotografií známych mien. Ich súvis so Slovenskom je niekedy zrejmý, inokedy je nutné pátrať viac v rodokmeni.
Základ bude predstavovať tvorba Ladislava Bielika, k nemu sa pridá maďarský fotograf, zakladateľ fotografickej agentúry Magnum, Robert Capa (jeho matka pochádzala z Veľkých Kapušian, preto Capa), Eugen Andrew Cernan, posledný človek na Mesiaci (starí rodičia pochádzali z Kysúc a z Čiech), dvorný fotograf Beatles Dežo Hoffmann (narodil sa v Banskej Štiavnici) a politik a fotograf exotických krajín Milan Rastislav Štefánik.
Na druhom podzemnom podlaží by mala byť galéria, kde popri dielach slovenských a svetových fotografov dostanú priestor film, video či maľba.
Nezisková organizácia Camera Obskura má za sebou rok rokovania, vypracovaná štúdia na realizačnú fázu ešte čaká.
Predstava, že Bratislava by si konečne, i keď klasicky s oneskorením niekoľko desaťročí, uctila miesto, kde sa stali tragické historické udalosti, je viac ako len príjemná. Vyrovnali by sme sa okoliu. Berlínsky Checkpoint Charlie pri bývalom hraničnom priechode rozdeleného Berlína, ktorým za dramatických okolností utekali ľudia z jedného režimu do druhého a ktorý si len máloktorý návštevník mesta nechá ujsť, je len jeden z príkladov.
Mimochodom, ak tak trochu tápate pri otázke Čo pretrvalo z roku 1968?, možno oceníte dnešnú debatu v Stredoeurópskom dome fotografie. O 17.30 h začnú diskutovať Samuel Abrahám, Martin Bútora, Ján Čarnogurský, Štefan Hríb, Jozef Jablonický, Soňa Szomolányiová a moderátor Dado Nagy.