Izraelskí vojaci odchádzajú z južného Libanonu. Prídu jednotky OSN, ktoré však majú nejasný mandát.
FOTO – SITA/AP
Izraelská armáda včera oznámila, že z južného Libanonu sa domov vrátil menší počet vojakov. Dnes, ak bude trvať prímerie, pribudnú ďalší.
Jeruzalem si želá, aby na budúci týždeň v Libanone nebol ani jeden izraelský vojak. Nechce zbytočne zvyšovať riziko zrážok s bojovníkmi Hizballáhu. Ten sa napriek prímeriu stále pokúša strieľať na izraelských vojakov.
Ani vláde v Bejrúte sa nepáči, že na jej území sú jednotky cudzieho štátu a už zajtra plánuje na juh poslať 15 – tisíc vojakov. Minister obrany Elias Murr však vyhlásil, že zatiaľ neprekročia rieku Litání. To znamená, že nepôjdu proti izraelskej armáde, ktorá je južne od rieky. Libanon chce, aby Litání prešli prvé jednotky OSN UNIFIL. Keď potvrdia, že na juhu nie sú Izraelčania, napochodujú tam jeho vojaci.
OSN má v Libanone teraz len 2000 vojakov a existujú pochybnosti, ako dlho budú schopní spolu s Libanončanmi juh krajiny strážiť. Priznáva to aj veliteľ UNIFIL, francúzsky generál Alain Pellegrini. V pondelok vyhlásil, že posily by mali prísť čo najskôr, lebo prímerie je krehké.
Medzinárodné spoločenstvo zatiaľ pomaly formuje spoločné jednotky. Zajtrajšia schôdzka by mala povedať viac o tom, kto ponúkne vojakov a čo budú robiť. Rezolúcia 1701, ktorá vyzýva na ich vytvorenie, všeobecne hovorí, že by mali dohliadať na dodržiavanie prímeria. Očakáva sa, že budú slúžiť aj ako strážcovia poriadku pri rekonštrukcii a humanitárnych operáciách.
Francúzsky minister zahraničných vecí Philippe Douste - Blazy, ktorého krajina má medzinárodné jednotky viesť, vyhlásil, že určite nebudú odzbrojovať. Arabský denník al-Hayat informoval, že k odzbrojeniu Hizballáhu sa nechystá ani Libanon. Podľa denníka sa vláda s Hizballáhom dohodla, že zbrane nemusí odovzdať, len ich nesmie nosiť verejne. Podľa rezolúcie 170 zbrane v južnom Libanone môžu nosiť len libanonskí vojaci a mierové jednotky.
Nejasný mandát medzinárodných síl je podľa viacerých analytikov rizikom. „Bezmocné jednotky budú len zničujúcim obrazom bezmocnosti svetovej organizácie,“ povedal denníku Le Figaro analytik Etienne du Durand. Myslí si, že ak sa Hizballáh znovu rozhodne útočiť na Izrael, nebudú vedieť, čo robiť. Podľa neho sa môžu stať rukojemníkmi Hizballáhu či Sýrie a Iránu v ich hre so svetovým spoločenstvom.
Podobný názor má aj sir Brian Urquhat, ktorý pred 50 rokmi zakladal mierové jednotky na Sinajskom polostrove. „Historicky je Blízky východ pre tieto misie najhorším miestom. Je príliš protikladný a strašne emocionálny,“ povedal v britskej televízii Sky.
Podľa agentúry AP dokonca hrozí, že sa nepodarí „vyzbierať“ dostatočný počet vojakov.
JANA SHEMESH, Tel Aviv
Posledný vývoj
napriek prímeriu včera Hizballáh vystrelil desať rakiet kaťuša, dopadli však na územie Libanonu a Izrael nereagoval;
tisíce Libanončanov sa vracajú domov na juh, nachádzajú zničené domy, Hizballáh prisľúbil, že ich znovu postaví;
na juh smeruje humanitárna pomoc, na konci mesiaca bude v Štokholme medzinárodná darcovská konferencia pre Libanon;
náčelník generálneho štábu izraelskej armády Dan Haluc príde vraj o stoličku, tri hodiny po únose vojakov, ktorý spustil vojnu, predal v očakávaní vojenskej operácie akcie. Považuje sa to za zneužitie služobnej informácie na súkromné účely a veľmi neetický krok;
stav bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona je veľmi vážny, zápasí so zápalom pľúc;
sýrsky prezident Bašir Assad aj jeho iránsky kolega Mahmúd Ahmadinedžád včera oslavovali víťazstvo Hizballáhu a porážku Izraela aj americkej koncepcie „nového blízkeho východu“;
Francúzsky minister zahraničia Philippe Douste-Blazy odcestoval do Bejrútu, aby rokoval o podmienkach rozmiestnenia jednotiek OSN na juhu Libanonu.
(mik)
Kto môže poslať jednotky
Francúzsko
môže vyslať 4 – tisíc vojakov
Taliansko
rozhodne sa v piatok. Rím môže poslať 2 až 3 – tisíc mužov
Malajzia
pripravená vyslať 1500 mužov
Španielsko
ponúkne 700 vojakov
Nemecko
uvažuje o účasti
Kto zvažuje
Rusko, Belgicko, Thajsko,
Indonézia, Maroko, Turecko
Kto nepríde
Austrália, Británia, USA, zamestnáva ich Afganistan a Irak