FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Slovenská informačná služba má týždeň nového hovorcu - bývalého redaktora Slovenského rozhlasu KAROLA SORBYHO. Riaditeľa Jozefa Magalu pozná od detstva cez svojho otca - bývalého veľvyslanca v Iraku a známeho arabistu. Vyštudoval históriu, germanistiku a arabistiku. Mnohí jeho príspevky v Slovenskom rozhlase považovali za proarabské, on o sebe hovorí, že je neutrálny a snaží sa hodnotiť obidve strany. Momentálne prechádza bezpečnostnou previerkou. Odmieta, že by pre SIS robil už predtým, s príslušníkmi SIS sa stretol len raz - po jedenástom septembri. Aby mohol novinár robiť pre SIS, potreboval by dostať od premiéra vlády výnimku. Úrad vlády informácie o tom, koľko ich premiér v minulosti udelil, neposkytuje. Sorby poskytol denníku SME rozhovor.
Do SIS ste prišli rovno z rozhlasu?
"Nie. Z rozhlasu som bol donútený odísť, lebo som patril k strednému manažmentu, ktorý bol zrušený. Prihlásil som sa na úrade práce, ale zhodou okolností som bol nezamestnaný len týždeň. Dostal som ponuku, ktorú som po krátkom zvážení prijal."
Zohralo úlohu to, že ste boli nezamestnaný?
"V zásade áno, ale mal som viac ponúk. Táto bola jedna z tých zaujímavých."
Odchádzali ste z rozhlasu nerád?
"Do určitej miery áno, aj keď všetko, čo bolo mne blízke odtiaľ takisto odchádza. Voči firme som mal určitú lojalitu a mal som ju rád, ale zmeny, ktoré tam nastali sa nie celkom zlučovali s mojimi predstavami. Nebolo to extra ťažké lúčenie."
Poznali ste sa s Jozefom Magalom aj predtým?
"Čiastočne áno. Niekoľkokrát sme sa stretli na nejakých súkromných akciách, pozná sa s mojím otcom."
Prečo ste jeho ponuku prijali?
"Bola to zaujímavá výzva, načrieť do roboty z opačnej strany barikády. Je to nový pohľad na získavanie informácií, kontaktov."
Mali ste skúsenosti so SIS predtým?
"Keďže som bol zahraničnopolitický novinár, tak som s nimi nič nemal. V minulosti ma síce raz oslovili, ale to išlo asi o veľkú akciu a zisťovanie po 11. septembri. To sa asi robilo všade, zisťovalo sa všetko možné."
O čo išlo?
"Prišli za mnou a oslovili ma, či mám nejakú vedomosť o tom, či sa niečo na Slovensku deje. Pozrel som sa na nich, či to myslia vážne, že ja mám o niečom takom vedieť, a to bolo všetko. Jediným dôvodom, prečo ma oslovili, bolo asi to, že som ako novinár chodil na Blízky východ."
Ste možno jediný slovenský novinár, ktorý vie po arabsky, čo je zrejme aj pre tajnú službu vzácnosť. Nikdy predtým vám neponúkli užšiu spoluprácu?
"Nie. Napadnúť môže komukoľvek všeličo, ale čo by som z toho získal?"
Peniaze. Ako by ste ako človek blízky moslimskej komunite zareagovali na ponuku SIS, aby ste o nej informovali?
"Určite odmietavo. Taký je môj vnútorný pocit. Donášač a ja, to sú dve rozdielne veci. Každý, kto ma kedy poznal, vie, že toto nie je môj systém práce."
Moslimská komunita je zrejme teraz všade na svete pod dohľadom tajných služieb. To, že vy ste jej taký blízky, nemôže byť vnímané ako istá forma bezpečnostného rizika?
"S nikým nemám osobný vzťah, bral som to profesionálne. Môj názor je neutrálny. Na konflikt som sa vždy pozeral ako na regionálny problém, ktorý som rozoberal a študoval, nikdy som k tomu nezaujímal nejaký politický názor. Čo mi bolo vyčítané, tak to, že nie som dosť proamerický, ale bohužiaľ, snažím sa byť neutrálny a vyhodnocovať obidva zdroje rovnako."
Aký máte názor na izraelsko-libanonský konflikt?
"Ťažko to posudzovať, potreboval by som na to viac informácií. Isté je, že je to tam napäté a zúčastnené strany chcú stále získavať zaujímavé postavenie v regióne. Aké prostriedky na to používajú, sme videli aj v minulosti."
Nie je vás na funkciu hovorcu škoda s takýmito vedomosťami o Blízkom východe?
"Kto mi môže tu na Slovensku poskytnúť také zamestnanie, kde by som to naozaj mohol využiť? Žiadne médium na Slovensku nerobí poriadne zahraničnú politiku. Posledné, ktoré ju reálne robilo, bol Slovenský rozhlas, ale aj tam to už asi skončí."
Nie je frustrujúce robiť hovorcu, ktorý na každú otázku môže odpovedať iba formulkou - informácie tohto druhu neposkytujeme?
"Do istej miery možno áno, to ešte neviem posúdiť. Mám výzvu v tom, ako správne povedať to, že nič nemôžem povedať."
Riaditeľ SIS odmietol poskytnúť svoj životopis. Podľa vás ako bývalého novinára je to v poriadku?
"Nie je to nič výnimočné. Je v špecifickom postavení a má právo na to, aby si sám rozhodol, čo a ako zverejní. Nikdy som nebol vnútropolitický novinár, čiže to asi vnímam trochu inak."
Pána Magalu nominovala do funkcie vláda Smeru, SNS a HZDS. Patríte medzi voličov tejto vládnej koalície?
"Vždy som bol apolitický, aj preto bol pre mňa zaujímavý ako zamestnávateľ Slovenský rozhlas. Ten v sebe asi najviac držal apolitickosť a v tomto by som rád pokračoval."
Ani ste neboli voliť?
"Na týchto voľbách som bol, predtým nie. Tí, čo som ich volil, sa nedostali do parlamentu."