Vojna bez víťazov a porazených končí. Zatiaľ

Hizballáh včera v Libanone rozdával letáky. Bola to gratulácia sebe a Libanončanom k „veľkému víťazstvu“ vo vojne s Izraelom. Izraelský minister spravodlivosti Chaim Ramon v tom čase tvrdil, že šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh sa môže za víťaza vyhlasovať k

oľko chce, „ ale je zrejmé, že Hizballáh vyšiel z konfliktu ako porazená strana.“

Kto vyhral a kto prehral? Nevyhral nikto a nikto nebol totálne porazený.

Výsledky ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a Hizballáhom, ktorý si najviac odniesol Libanon, ťažko lúštia aj analytici. Je to aj preto, že nebojovali len izraelskí vojaci a militanti z Hizballáhu. Zákulisná a diplomatická vojna prebiehala aj medzi Spojenými štátmi, Iránom a Sýriou.

S vojnou a jej rozpačitým výsledkom sa teraz musia vyrovnať vlády v Bejrúte, Jeruzaleme a velenie Hizballáhu. Až potom bude jasnejšie, kto je víťazom a kto porazeným.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred vládou v Bejrúte, ktorá veľkú časť vojny zostala v pozícii zaskočeného pozorovateľa, teraz nestojí len obnova poškodených oblastí a riešenie humanitárnej krízy. Kabinet Fuada Sinioiru má dokázať, že je vládcom celého Libanonu, teda aj juhu.

Po 24 rokoch sa libanonské jednotky majú presunúť do južného Libanonu a s podporou medzinárodných jednotiek zabrániť Hizballáhu v útokoch na Izrael. To si žiada stiahnutie bojovníkov Hizballáhu z oblasti, prípadne ich odzbrojenie. Táto pre budúcnosť prímeria kľúčová otázka môže viesť k pádu vlády, v ktorej má Hizballáh ministrov a k úplnému chaosu.

Hizballáh je zatiaľ opojený z toho, že mesiac dokázal vzdorovať izraelskej armáde. Nasralláh sa stal najväčším arabským vodcom a Hizballáh si v denníku Washington Post vyslúžil pomenovanie „najmocnejšia gerila sveta.“

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie však vo vojne utrpelo veľké straty. Izraelský expert Reuven Ehrlich hovorí, že základne Hizballáhu boli vážne poškodené, hnutie prišlo o úrady v južnom Bejrúte a „vystrieľalo“ si veľkú časť arzenálu. Tvrdé jadro okolo Nasralláha zostalo nedotknuté, rovnako ako jeho podpora zo strany Iránu a Sýrie.

Hizballáh musí rátať s tým, že už onedlho sa ľudia v južnom Libanone budú pýtať, ako majú postaviť svoje domy a kto im pomôže. Hizballáh je v tejto oblasti jedinou autoritou aj sociálnou inštitúciou.

Z vojny je v šoku aj Izrael. Verejnosť očakávala hladký priebeh a jasné víťazstvo. Nestalo sa. „Izraelčania by nemali byť hysterickí, pretože napríklad z hľadiska obetí nebola táto vojna katastrofou,“ poznamenáva komentátor denníka Jediot Achronot Jair Lapid. Premiér Ehud Olmert má čo vysvetľovať, pretože vedenie vojny pôsobilo nepresvedčivo. Izraelčania roky poznajú porekadlo, že Arabi môžu prehrať toľko vojen, koľko chcú, ale Židia ani jednu. Teraz majú obavy, že v tejto vojne ukázali slabosť, a to Olmertovi ľahko neprejde. A vôbec nie je podstatné, že aspoň na papieri Izrael dosiahol, že na juhu Libanonu budú stáť libanonskí vojaci a nie Hizballáh.

SkryťVypnúť reklamu

Otázky a odpovede

Kto vyhral?

Víťazstvo hlásia obe strany, šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh aj izraelský premiér Ehud Olmert. Ak sa naplní rezolúcia OSN a Hizballáh odíde z juhu Libanonu, dosiahol Izrael svoje. Hizballáh má stále dvoch izraelských vojakov, ktorých uniesol 12. júla, a stiahnutie židovskej armády označuje za svoje víťazstvo.

Vydrží prímerie?

Izrael oznámil, že nestiahne vojakov z južného Libanonu, kým tam nedorazia medzinárodné sily, a odpovie na akýkoľvek útok Hizballáhu. Hnutie zasa tvrdí, že má právo vzdorovať izraelským silám, kým budú na libanonskom území. Obnovenie bojov je pomerne reálne.

Kedy príduvojaci OSN?

Potrvá najmenej týždeň, kým jednotky OSN a libanonskí vojaci prevezmú kontrolu nad južným Libanonom. Francúzsko je pripravené dodať dvetisíc z asi 15-tisíc vojakov jednotiek OSN. Libanonských vojakov by v oblasti malo byť tiež 15-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Čo s Hizballáhom?

Hnutie od časti Libanončanov čelí kritike za spoluúčasť pri vyostrení konfliktu. Pre väčšinu obyvateľov sú jedinou silou schopnou čeliť Izraelu. Budú sa zrejme množiť výzvy na jeho odzbrojenie, libanonská vláda zatiaľ rokovania o tejto otázke odložila. Hizballáh utrpel i straty vojenských kapacít, stále je však dostatočne silný i vďaka morálnej a vojenskej podpore od časti arabského sveta.

Bude ďalšia vojna?

Je to veľmi pravdepodobné, pokiaľ sa nepodarí odzbrojiť hnutie Hizballáh. Izrael si vyhradil právo znovu vstúpiť do Libanonu, ak bude prítomnosť medzinárodných jednotiek neefektívna.

(čtk)

Autor: Tel Aviv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu