Göteborská symbolika: tri Rusky na čele. Záber je zo včerajšieho finále tisícpäťstovky - zľava Tatiana Tomašovová (víťazka), Jelena Sobolevová (štvrtá) a Julia Čiženková (strieborná). FOTO - SITA/AP
ME v atletike: košická diaľkárka Jana Velďáková vo finále nezopakovala výkon z kvalifikácie - skončila dvanásta, Slovensko je tridsiate tretieKeby košická diaľkarka Jana Velďáková vo včerajšom finále európskeho šampionátu vo švédskom Göteborgu zopakovala najlepší skok z kvalifikácie (664), skončila by štvrtá. S druhým najlepším (655) by obsadila piate miesto. V nedeľu však nemala taký deň ako v piatok, a tak napokon skončila posledná z finalistiek, dvanásta.
Slovenská atletika jej bola vďačná aj za to. Výprava splnila to, čo si zväz predsavzal: dve umiestenia do osmičky, dve do dvanástky. V bodovej klasifikácii krajín jej so štyrmi bodmi patrí však až 33. priečka.
Európskej atletike ostala jediná veľmoc: Rusko. Na kontinentálnom šampionáte získalo 12 zlatých (rovnaký počet strieborných a 10 bronzových medailí), viac ako ktorákoľvek iná výprava dokopy všetkých medailí. Za druhým Nemeckom (4 - 4 - 2) hneď nasleduje Bielorusko (4 - 3 - 2).
Sobota: Bieloruský deň
Hitom predposledného dňa sa stala skladba A što tam idzie. Bieloruskú hymnu hrali trikrát.
Ženský vrh guľou, úrovňou najslabší za 40 rokov, dokonca vyústil do čisto bieloruského súboja: halová svetová šampiónka Natália Choronenková (24) vyhrala nad letnou Nadeždou Ostapčukovou (25) o jediný centimeter. Kladivár Ivan Tichon (30) sa po slabej jari prebral v pravú chvíľu a k dvom svetovým titulom pridal prvý európsky. "Experimentujem s technikou, na budúci rok by som s jej novou podobou chcel zaútočiť na svetový rekord," vravel. Najväčším súperom mu tentoraz nebol krajan Deviatovskij, ale Fín Karjalainen. Ďalšiu zlatú do Minska povezie Alesia Turovová (26), ktorá napodobila mladšiu sestru-chodkyňu a suverénne vyhrala premiérové európske finále stípliarok.
Litovský diskár Virgilius Alekna (34) už rok drží víťaznú sériu. Olympijskému a svetovému šampiónovi osemnáste prvenstvo pomohlo získať to, čo mu ešte
chýbalo: na ME 1998 bol tretí, 2002 druhý, teraz konečne zlatý. Bol to baltický súboj: striebro aj bronz získali Estónci. Podobným smerom putuje prekážkarské zlato. Lotyš Stanislavs Olijars (26) vyhral 110 m prek. s úžasným náskokom 22 stotín. Francúzsky majster sveta Doucouré si v závere semifinále natrhol lýtko.
Isinbajevová skúšala 502
Skoky vyhrali superfavoriti. "Všetko iné, ako zlato by bola tragédia," vyhlásila ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová (24). Po zdolaní 480 cm sa v daždi pokúšala o svetový rekord 502, hoci zaň nebola vypísaná prémia. "V lepšom počasí by možno padol," tvrdila.
Plné hľadisko oslavovalo trojskokana Christiana Olssona (26), ktorý sa po 21 mesiacoch zdravotných trampôt vrátil vo skvelej forme: v druhej sérii zlepšil európsky výkon roka (17,67). "Potom som už len riskantne atakoval 18 metrov," vravel. "Podarí sa mu to až potom, keď sa zrýchli," myslí si svetový rekordér Jonathan Edwards.
Dve víťazky boli v šoku. "Posledné kolo na štadióne som odbehla v slzách, ešte aj vtedy mi víťazstvo pripadalo ako utópia," priznala nemecká maratónkyňa Ulrike Maischová (29), ktorá dva roky pauzovala pre operáciu päty. Rostočanke stačil osobný rekord 2:30:01. Španielka Marta Domínguezová (30) pôvodne vôbec nechcela obhajovať titul na 5000 m spred štyroch rokov. "Po desiatke (skončila siedma) som bola unavená, presvedčil ma až prezident nášho zväzu Odriozola - utekám sa mu poďakovať," vravela v cieli.
Nedeľa: Ruský záver
Rusko získalo v nedeľu štyri zlaté. K dvom štafetovým (v šprintérskom kvartete bola aj 40-ročná Chabarovová!) pridala ďalšie na 1500 m Tatiana Tomašovová (31) a v diaľke Ľudmila Kolčanovová (26). Českú radosť z druhého titulu prekazila nemecká oštepárka Steffi Neriusová (34), ktorá štvrtým pokusom prehodila dovtedy vedúcu Špotákovú o 18 cm - Češke sa nepodarilo zopakovať národný rekord z kvalifikácie (66,12).
Talian Stefano Baldini (30) je maratónec veľkých súťaží: po ôsmich rokoch opäť získal európsky primát (dva v celej histórii ME stihol len jeho krajan Baldini v r. 1986 a 1990) a medzitým (predvlani) sa stal olympijským šampiónom. Dva kilometre pred cieľom sa zbavil aj Švajčiara Röthlina, ktorý s ním dovtedy nečakane držal krok. Fínsky obhajca Homén dobehol siedmy.
Z osemstovkárskej strkanice do víťazného finišu vyrazil Holanďan Bram Som - vyhral o tri stotinky pred Fiegenom, ktorý získal pre Luxembursko historickú prvú medailu. Španielski bežci sa museli uspokojiť na ME s jediným zlatom: na 5000 m predĺžil ich sériu víťazstiev Jesús Espaňa (27). Skok o žrdi mal v zlom počasí chudobnú úroveň, ruskému rodákovi v izraelskom drese Alexandrovi Averbuchovi (31) stačilo 570. (t-mo)
Slováci na ME: porovnanie s osobnými rekordmi
6. Matej Tóth 20 km chôdza slovenský výkon roka -1 s
8. Peter Korčok 50 km chôdza slovenský výkon roka -7 s
10. Lucia Klocová 800 m slovenský výkon roka -0,03 s
12. Jana Velďáková diaľka - -2 cm
13. Mikuláš Konopka guľa - -1,01 m
13. Miloslav Konopka kladivo - - 6,69 m
13. Zuzana Malíková 20 km chôdza slovenský rekord +34 s
14. Libor Charfreitag kladivo - -7,68 m
15. Peter Horák výška - -2 cm
15. Dmitrij Vaľukevič trjoskok - -0,90 m
16. Jozef Repčík 800 m - -3,2 s
17. Milan Haborák guľa - -1,49 m
17. Irina Beskrovnaja trojskok - -0,47 m
20. Marián Bokor oštep - -7,37 m
24. Dana Velďáková trojskok - -2,75 m
26. Martina Danišová kladivo - -11,45 m
31. Peter Žňava 400 m - -1,37 s