Rajonizáciou chce ministerstvo zdravotníctva dosiahnuť, aby lekár ošetril starších občanov a deti aj ak má vysoký počet pacientov.
Slobodný výber lekára však podľa ministerstva zostane zachovaný. "Ani po zmene nebude mať poistenec povinnosť zapísať sa k príslušnému miestnemu lekárovi a môže si vybrať iného." Zatiaľ ide len o zámer, rajonizácia ešte nie je legislatívne pripravená.
Lekári úmyslom vlády rozumejú, ale rajonizácia podľa nich nerieši príčinu toho, prečo musia niektorých pacientov odmietať.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor povedal, že špecialisti nemohli vziať ďalších pacientov pre nedostatočnú objednávku od zdravotnej poisťovne. "Toto rajonizácia nerieši."
Podľa prezidenta Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Petra Liptáka sa rajonizácia všeobecných lekárov veľmi netýka. "Je to skôr krok, ktorý pacientom dáva istotu, že nezostanú bez lekára." Ak všeobecní lekári odmietali pacientov, tak pre naplnenú kapacitu.
Šéf komory zubných lekárov Ján Gašič zase tvrdí, že lekár bude mať zbytočne pridelený rajón, ak nebude mať zmluvu s poisťovňou. Potom sa môže stať, že sa poisťovne začnú tlačiť na povinné uzatváranie zmlúv. "To by sme sa vrátili späť."
Zubári niekedy odmietnu pacientov, ktorí u nich nie sú zapísaní. Poisťovne totiž prideľujú zubárom limity podľa počtu poistencov a ošetrenie takýchto "občasných pacientov" nechcú preplácať.
Podľa gynekológa Mariána Boču bude mať rajonizácia význam vtedy, ak bude sieť lekárov taká hustá, aby mal každý občan zaručené právo na starostlivosť, ale zároveň taká riedka, aby sa neplytvalo zdrojmi zdravotných poisťovní.
Analytici Health Policy Institutu vidia jediný rozdiel oproti súčasnosti v tom, že lekár dostane povinnosť liečiť každého pacienta zo svojho rajónu aj ak by prekročí pracovné zaťaženie. "To sa zrejme prejaví v nižšej kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti," povedala Henrieta Maďarová. (dro)