Na záberoch pôsobí Castro pomerne sviežim dojmom, spolu s odkazom ich nechal zverejniť na internetovej stránke mládežníckych novín Juventud Rebelde.
Už pred zverejnením fotografií a posolstva mu tisíce Kubáncov na rôznych oficiálnych akciách blahoželali, rovnako aj oficiálne noviny a televízia.
Kubánska opozícia zasa dúfa, že tieto Castrove narodeniny sú jeho posledné. „Najlepšia vec, ktorú môže spraviť, je zomrieť, aby sa celá táto hanba skončila,“ povedal podľa AP disident Huber Matos, ktorý strávil 20 rokov vo väzení. Bývalý Castrov spolupracovník teraz žije v americkom Miami.
Na verejnosti naposledy Fidel vystúpil 26. júla. Počas dvoch vystúpení vydržal rečniť päť hodín, a v nasledujúcich dňoch sa začalo špekulovať, že je na tom veľmi zle, až prišla operácia.
Po dvoch týždňoch sa včera mali Kubánci potešiť z fotografií vodcu v teplákovej súprave Adidas s komunistickým denníkom Granma a záberom, ako telefonuje.
Kuba narodeninami žila, hoci veľká oslava je presunutá na neskôr. Po včerajšku však všetko nasvedčuje, že dočasné odovzdanie právomocí bratovi Raúlovi bolo len formálnym aktom. Fidel ďalej zostáva vodcom a strana má situáciu v krajine pod kontrolou. Raúl od svojho vymenovania ani raz nevystúpil na verejnosti, čo medzi Kubáncami vyvolávalo neistotu a špekulácie.
Je zrejmé, že Fidelovo krátke posolstvo má vliať ľuďom nádej, že sa uzdravuje a môže sa vrátiť späť do funkcie. Ak sa tak stane, Castro, známy extrémnym pracovným nasadením, bude musieť zvoľniť.
Aj oficiálne médiá zmenili prístup a po dňoch veľmi skúpeho informovania sústreďujú pozornosť na otca kubánskej revolúcie.
Granma v sobotnom vydaní informovala, že Castro chodí, hovorí a pracuje. Odvolala sa pritom na svedectvo neznámej osoby, ktorá ho „navštívila pred niekoľkými hodinami a viedla s ním živú konverzáciu“. Takáto propaganda v denníku komunistickej strany je jasným signálom, že Fidel zostáva faktickým vodcom. „Náš priateľ videl (Castra) ako stojí na nohách a predpovedá nové víťazstvá,“ napísal denník. Až doteraz zostával jeho zdravotný stav prísne stráženým tajom—stvom. Nie je známe ani to, kde je Castro hospitalizovaný.
Fidel mal 32 rokov, keď v roku 1959 priviedol revolúciu na ostrove k víťazstvu. Je jednou z posledných kľúčových postáv studenej vojny, prežil desať amerických prezidentov napriek tomu, že sa ho mnohí snažili z funkcie odstrániť.
Za 47 rokov pri moci sa z energického vodcu stal unavený starec.
Oficiálne oslavy osemdesiatin sa majú konať až 2. decembra, v deň 50. výročia vylodenia revolucionárov pod vedením Castra na východe Kuby.