Aj takéto obrázky ponúka výstava Vynútené cesty v Berlíne. Dokumentuje odsun Nemcov, Talianov a občanov iných národností z krajín strednej a východnej Európy a Ázie a vyvolala rozporné reakcie v Nemecku i v zahraničí.
Ukazuje odsun Nemcov po II. svetovej vojne, „výmenu obyvateľstva“ medzi Gréckom a Tureckom aj čistky v Bosne počas vojny na Balkáne.
Primátor Varšavy Kazimierz Marcinkiewicz pre výstavu odriekol cestu do Berlína. Včera mal s berlínskym primátorom osláviť 15 rokov partnerskej spolupráce Berlína s Varšavou. „Moja návšteva Berlína by mohla byť za týchto okolností zle pochopená a zneužitá,“ vyhlásil Marcinkiewicz pre poľskú televíziu TVN 24.
Nahnevaný je aj poľský premiér Jaroslav Kaczyński. O výstave povedal, že je „veľmi zlá a veľmi rozrušujúca“. Obvinil organizátorov, že zľahčujú historické udalosti a stavajú Nemecko do role obete. „Je dôležité nezabúdať, kto boli vrahovia a kto obete,“ vyhlásil Kaczyński.
Zástancovia výstavy tvrdia, že ich zámerom nie je urobiť z Nemcov obete vojny, ale poukázať na osudy osôb, ktoré násilím vysťahovali zo svojich domovov. Organizátori chcú podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung otvoriť debatu o týchto historických udalostiach. Centrum proti odsunom by malo byť výskumným a dokumentačným inštitútom, ktorý má uchovať povedomie o „vykonanom zle“, píše denník.
Výstavu, ktorú otvorili vo štvrtok, zorganizovala nemecká Federácia vyhostených osôb. V Berlíne chce vybudovať aj takzvané Centrum proti odsunom. O jeho zriadení sa v Nemecku ostro debatovalo, a diskusia počas výstavy prekročila aj hranice.
Bývalá sociálnodemokratická vláda bola proti zriadeniu centra, nová vláda Angely Merkelovej je vo vyjadreniach miernejšia a prístupná dialógu. Kresťanskí demokrati aj sociálni demokrati však jednoznačne tvrdia, že nebudú podporovať nároky na odškodnenie vyhostených občanov a ich príbuzných. Nemecko chce udržať čo najlepšie vzťahy so svojimi východnými susedmi, predovšetkým s Poľskom a Českou republikou.