Dym po izraelskom bombardovaní v prístavnom meste Tyre na juhu Libanonu.
FOTO –ČTK/AP
vojakov sa pridá k súčasným desiatim tisíckam príslušníkom ozbrojených síl. Vláda tvrdila, že operácia sa nezačne okamžite. Izrael ešte vyčkáva, čo sa podarí dohodnúť diplomatom.
Operácie sa majú rozšíriť až po rieku Litani asi 30 km od hranice. Pre Izrael je to riskantné rozhodnutie zo zahraničnopolitckého aj vnútropolitického hľadiska.
V Izraeli prevláda presvedčenie, že ukončiť vojnu teraz je to isté, ako ju prehrať. Hizballáh je stále silný a môže ohrozovať Izrael. Tel Aviv je tiež sklamaný diplomatickým vývojom. Rýchle a pre židovský štát výhodné riešenia sa nečrtajú. Izraelská verejnosť je tiež znechutená spôsobom vedenia vojny a žiada výsledky.
Rozhodnutie izraelskej vlády prišlo v čase, keď sa v Bezpečnostnej rade OSN Američania a Francúzi sporili o text rezolúcie o prímerí a znovu sa očakávalo odloženie hlasovania.
Zároveň sa v Izraeli naplno prevalila takzvaná vojna generálov. Spory medzi vedením generálneho štábu a velením severného okruhu armády o spôsobe vedenia vojny proti Libanonu sa skončili tým, že náčelník generálneho štábu Dan Haluc poslal na sever svojho pobočníka generála Moše Kaplinského. Ten má „dohliadať“ na generála Udiho Adama. Ide o nepriame, ale jasné vyjadrenie nedôvery.
V armáde sa hovorí o tom, že Kaplinsky nepostupoval dostatočne rýchlo a razantne. Vina rovnako padá na Haluca, ktorý podľa pozorovateľov trestuhodne podcenil Hizballáh. A navyše v médiách priznal, že deň pred útokom Hizballáhu mal rezervovanú rodinnú dovolenku na severe Izraela. Hizballáh pritom tvrdí, že únos izraelských vojakov, ktorý spustil celú vojnu, pripravoval mesiace. Izraelčania sa pýtajú, ako je možné, že armáda nebola pripravená a deň pred útokom znížila stupeň ostražitosti.
Izraelskí komentátori tvrdia, že s rozšírením pozemnej operácie váhal najmä premiér Ehud Olmert. Obával sa, že Izrael obvinia, že bráni diplomatickému riešeniu krízy, hlavne po tom, čo sa libanonská vláda ponúkla, že na juh Libanonu pošle svojich vojakov. To Izrael nepovažuje za dostatočnú záruku toho, že Hizballáh zastaví ostreľovanie.
Za pochybnosťami Olmerta sú aj obavy vojenských analytikov, že ani rozšírená pozemná operácia celkom nezabráni Hizballáhu v jeho aktivitách a výsledkom ofenzívy bude ešte viac strát. Nemenovaný izraelský predstaviteľ agentúre AP povedal, že armáda ráta so zabitím ďalších 100 až 200 vojakov. Doteraz ich stratila viac ako 60.
Autor: Tel Aviv