Spolupráca dvoch plynových gigantov je o to hrozivejšia, že Sonatrach ešte uzatvorila dohodu o partnerstve s ruskou ropnou spoločnosťou Lukoil (na obrázku jedna z jej rafinérií).
FOTO – REUTERS
Premiér Romano Prodi sa obáva vzniku kartelu a obrátil sa priamo na Brusel, aby zasiahol. Zdroj blízky Európskej komisii povedal, že komisári budú „skúmať všetky možnosti, ako vstúpiť do tejto veci“.
Je sa čoho obávať, podotkol francúzsky denník. Ruská i alžírska spoločnosť sú veľkými dodávateľmi plynu do Európskej únie. Gazprom so 125 miliardami kubických metrov a Sonatrach so 61 miliardami dodávajú 36 percent spotreby únie. Hrať sa po spojení na konkurenciu sa zdá byť podľa francúzskeho denníka o to ťažšie, že Sonatrach uzatvorila dohodu o partnerstve aj s ruskou ropnou spoločnosťou Lukoil.
Rím chápe uzatvorenú dohodu ako niečo, čo by mohlo pripomínať „Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu v oblasti plynu“. Plynárenský kartel by bol potom schopný určovať ceny a svoje kvóty pre trh.
Gazprom, Sonatrach a Lukoil spolu zaplatia nové projekty na ťažbu a produkciu zemného plynu i ropy v Alžírsku a vo svete. Sonatrach by mala nechať Gazpromu účasť v plynovode Galsi, ktorý sa buduje medzi Alžírskom a Talianskom cez Sardíniu a kde alžírska spoločnosť vlastní 36-percentný podiel. Plyn by sa cez plynovod mal začať dopravovať v roku 2009. Podiel v ňom získali už aj francúzske spoločnosti Total a Gaz de France. Veľký záujem je aj o ďalší projekt plynovodu Medgaz - spájajúci Alžírsko so Španielskom. S ním sa ráta tiež v roku 2009. Dominantné postavenie Gazpromu vyvoláva obavy o to viac, že sa chce stať priamym dodávateľom, zdôraznil Le Figaro.
Sonatrach je alžírska spoločnosť na výskum, ťažbu, prepravu, spracovanie a predaj uhľovodíkov a ich derivátov. Pôsobí aj v ďalších oblastiach súvisiacich s elektrickou energiou, novými a obnoviteľnými zdrojmi energie, ako aj v oblasti odsoľovania morskej vody. Je najväčším podnikom na africkom kontinente, dvanástou najväčšou ropnou spoločnosťou na svete, druhým najväčším exportérom skvapalneného plynu a tretím najväčším exportérom zemného plynu. Vytvára 30 percent hrubého domáceho produktu Alžírska a zamestnáva 120-tisíc ľudí.