jazykov. Španielske hlavné mesto je učebnicový príklad trendu, ktorý stále viac vyvoláva obavy v Európe: silný príliv ľudí zo zahraničia. Mnohí prídu a zostanú v ilegalite s nádejou, že získajú prácu a obživu, píše agentúra DPA.
Cudzinci a imigranti sú v Španielsku horúcou témou. Hovorca konzervatívnej opozičnej Ľudovej strany obviňuje štátny štatistický úrad, že manipuluje s údajmi, aby vylepšil celkový obraz. „Je tu záujem zatajiť, čo všetci vedia: že tu ilegálne žije 1,6 milióna ľudí.“ Úrady uvádzajú iba jeden milión.
Podľa posledného sčítania tvoria cudzinci necelé štyri milióny zo 44,4 milióna obyvateľov Španielska. Minulý rok, rovnako ako v predošlých, ale ich počet vzrástol asi o 650 000. Denné správy o ilegálnych prisťahovalcoch z Afriky posilňuje nepokoj.
Hlavne hlavné mesto Madrid pôsobí ako magnet. Každý siedmy z 3,2 milióna obyvateľov je cudzinec. „Spätné dobytie historického centra,“ písal denník El Pais. Pred 20 rokmi znamenal cudzinec v Madride prakticky to, čo západný Európan. Z Latinskej Ameriky prichádzali hlavne Argentínčania.
Dnes sa podoba moderného sťahovania národov silno zmenila. Na špičke novo prichádzajúcich sú Maročania, Ekvádorčania a Rumuni. V krajine sú najčastejšie bez platných dokladov.