entov obmedzili zákonom a dali tak viac šancí domácim uchádzačom.
Posledným príkladom je Dánsko, kde sa ukázalo, že tretinu študentov na lekárskych fakultách tvoria Švédi. Vláda sa nechce s vytláčaním miestnych zmieriť a uvažuje o zavedení limitov pre cudzincov. „Máme problém. Viacero miest na univerzitách obsadzujú Švédi. My ich pritom potrebujeme pre dánskych študentov,“ oznámil minister školstva a vedy Helge Sander v dánskom denníku Politiken. No už nepovedal, aké riešenie tu jeho vláda vidí.
Zatiaľ čo s Nórskom totiž mohlo Dánsko podpísať dohodu o kvótach na vysokých školách, v prípade Švédska to možné nie je.
Členstvo krajín v únii im znemožňuje akokoľvek obmedzovať slobodu študovať v ktoromkoľvek členskom štáte a už predchádzajúce pokusy uprednostňovať domácich študentov pred cudzincami z únie narazili na odpor Európskeho súdneho dvora.
Dánsko nie je jedinou krajinou, ktorá sa bráni prílevu zahraničných študentov. Bojujú s ním štáty, kde odpadá jazyková bariéra. Rakúsko sa rozhodlo zaviesť kvóty pre nemeckých študentov. Už od septembra by malo byť 75 % miest na tamojších fakultách všeobecného lekárstva a stomatológie rezervované pre domácich. Pre Nemcov, ale aj Slovákov bude k dispozícii pätina miest a zvyšok sa nechá pre záujemcov z nečlenských štátov únie.
Podobne sa chce zachovať Belgicko, na niektorých fakultách, napríklad veterinárnych, tvoria až 86 % študentov Francúzi. Ministerka frankofónnej vlády Maria-Domenica Simonetová chce množstvo zahraničných študentov na najprestížnejších školách obmedziť na tridsať percent. Kvóty by mali platiť už od septembra.
Práve kvóty však súd Európskej únie na jar označil za nezákonné, keď sa Nemci pýtali na rakúske opatrenia. Viedeň tvrdí, že sú v súlade s pravidlami a je pripravená na možný súdny boj.
Do hry teraz vstúpila Európska komisia, ktorá stráži rovnosť podmienok v únii. „Sme nepriatelia kvót a hlavne tých postavených na národnostnom princípe,“ vyhlásil jeden z hovorcov Komisie Martin Selmayr.
Dodal, že s rakúskou a belgickou vládou už Komisia o veci „diskutuje“ a výsledok debaty by mal byť „včas“ známy. Na otázku, ako môže štát obmedziť právo na štúdium, bez toho aby zároveň porušil základnú zmluvu únie, neodpovedal. „To, čo teraz hľadáme, je práve také riešenie,“ dodal a odmietol odpovedať i na to či proti Rakúsku, či Belgicku začne komisie konať pre porušeniu európskeho práva, ak uvedené štáty skutočné kvóty zavedú.
Autor: KATAŘÍNA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel