FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Rozlúčka "veľkých" športovcov s reprezentačnou kariérou alebo kariérou všeobecne by mala byť na úrovni. Najlepšie po nejakom úspechu. Ideálnou príležitosťou naposledy si obliecť dres svojej krajiny boli pre futbalistov majstrovstvá sveta. Viacerí velikáni síce dali reprezentácii zbohom, no ani jeden z nich nemal dôvod jasať.
Najbližšie k tomu mal Zinedine Zidane, zahral si finále, no všetko pokazil svojou hlavičkou do protihráča a vylúčením. Portugalský kapitán Luis Figo by mohol byť so semifinálovou účasťou spokojný, no s prehrou v stretnutí o tretie miesto už menej. Rekordér v českej reprezentácii Karel Poborský sa s tímom nedostal ani zo základnej skupiny. Pre 34-ročného hráča (118 zápasov v reprezentácii) tak ostáva najväčším úspechom zisk titulu vicemajstra Európy z roku 1996 a postup do semifinále ME 2004.
Priam katastroficky, pravda podľa brazílskeho vnímania futbalového úspechu, to dopadlo pre Roberta Carlosa. Smútok za prehru kanárikov vo štvrťfinále s Francúzskom Brazílčania zapíjajú doteraz.
Asi najlepšie je na tom nemecký brankár Oliver Kahn. Počas celého šampionátu nedostal príležitosť, zachytal si až v úspešnom zápase o bronz. "Bol to môj posledný zápas za moju vlasť. Myslím, že rozlúčka nemohla prísť v lepšom okamihu a ani sa nemohla skončiť lepšie," povedal Kahn po zápase médiám. V reprezentačnom drese sa objavoval viac ako 11 rokov, debutoval proti Švajčiarsku (v Berne) 23. júna 1995.
"Atmosféra na štadióne bola ohromujúca, ani si nechcem predstavovať, ako by sa to skončilo, keby sme titul vyhrali my. Bol to jeden z najpôsobivejších, ak nie vôbec najpôsobivejší moment, ale treba vedieť, kedy prestať."
Ihneď po šampionáte ohlásila svoj odchod z reprezentačnej scény minimálne ďalšia dvadsiatka futbalistov. Sú medzi nimi aj známejší Cocu (Holandsko), Gamarra (Paraguaj), Makelele (Francúzsko), Miloševič (Srbsko a Čierna Hora), Nakata (Japonsko), Pauleta (Portugalsko) či Pršo (Chorvátsko). Špekuluje sa o ďalších, aj slovenských fanúšikov futbalu bude azda najviac zaujímať, či sa v českom drese ešte objaví Pavel Nedvěd.
Skončili po MS v reprezentácii
Oliver Kahn
(Nemecko, 37 rokov)
Najlepšie spomienky bude mať na MS 2002, kde získal striebro a stal sa najlepším brankárom i hráčom turnaja. Pri víťazstve na ME 1996 ešte sedel trojnásobný najlepší gólman sveta, víťaz Ligy majstrov a Pohára UEFA na lavičke.
Zinedine Zidane
(Francúzsko, 34)
V roku 1998 sa stal majstrom sveta a o dva roky európskym šampiónom. V Nemecku bol vyhlásený za najlepšieho hráča šampionátu. Anketu FIFA o najlepšieho svetového futbalistu vyhral trikrát, v roku 1998 vyhral Zlatú loptu.
Luis Figo
(Portugalsko, 33)
Portugalský kapitán sa podieľal na bronze z ME 2000 aj striebre na ME 2004. Bol majstrom sveta do 16 aj do 20 rokov, v roku 2000 získal Zlatú loptu a o rok neskôr bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu sveta v ankete FIFA.
Roberto Carlos
(Brazília, 33)
Okrem titulu majstra sveta z roku 2002 a striebra z MS 1998 má na konte aj dve prvenstvá na Copa America, triumf v Pohári FIFA, trikrát zodvihol nad hlavu pohár pre víťaza Ligy majstrov.