Spi International
Prešlo niekoľko rokov, kým sa tento film podarilo nakrútiť. Aj keď sa za neho prihováral oscarový herec Sean Penn. Producentom amerických štúdií nestačilo ani to, že v ňom bude hrať. Mysleli si, že príbeh filmu Zabiji Nixona (v origináli The Assassination of Richard Nixon), a najmä jeho koniec, bude Američanom zbytočne pripomínať čerstvú traumu z roku 2001.
Hlavným hrdinom je neúspešný muž Sam Bycke. Krachuje mu manželstvo, nedarí sa mu v práci a nedokáže rozbehnúť ani vlastný biznis. Zdá sa mu, že v jeho krajine nie je miesto pre čestných, drobných ľudí. Dezilúzia z amerického sna a životná frustrácia ho nakoniec privedú k bláznivému rozhodnutiu - unesie lietadlo a nasmeruje ho na Biely dom.
Príbeh je napísaný podľa skutočnej udalosti z roku 1974. Na DVD si film môžete pustiť aj s komentárom režiséra Nielsa Muellera. Bol to jeho prvý celovečerný film. Spomína, ako mu vypomohol vlastný otec, Pennova mama i ďalší slávny herec vo vedľajšej úlohe, Don Cheadle.
Můj miláček ráže 6,65
Spi International
Vlastniť zbraň a zostať pritom pacifistom. Dandies si myslia, že je to možné. Vo svojom uzavretom spolku trénujú strieľanie i elegantné držanie tela. Zbrane zbožne uctievajú ako ľudské bytosti a hrdo vyhlasujú, že ich nikdy nepoužijú. Dandies sú tínedžeri a svoju zábavku si našli preto, že v malom a mŕtvom baníckom meste na juhovýchode USA si nevedia nájsť svoje miesto. A keďže sú chudobní, nevidia svoj život perspektívne.
Že sa im vďaka zbrani podarí byť váženejším a silnejším človekom, je samozrejme absurdná predstava. Dánsky Režisér Thomas Vinterberg napína túto krutú absurdnosť až do samého konca, kde sa zvrtne na rovnako krutú tragédiu.
Vinterberg je jedným z autorov Dogmy 95, manifestu za očistu filmu. Jeho kolega Lars von Trier mu napísal scenár. Hlavnú úlohu hrá Jamie Bell, ktorý ako dieťa žiaril vo filme Billy Elliot.
Elo Havetta Collection
Slovenský filmový ústav
Ide to možno trochu pomaly, ale Slovenský filmový ústav systematicky oživuje starý dobrý slovenský film. Tentoraz vydáva režiséra, ktorého jeho súčasníci a kolegovia nazývajú jedným slovom - génius.
Elo Havetta toho nestihol nakrútiť veľa. Niekoľko krátkych filmov počas štúdia na pražskej FAMU a potom dva celovečerné filmy, Slávnosť v botanickej záhrade (v roku 1969) a Ľalie poľné (1972). Štátnej moci sa zdal byť nepohodlný, a tak mu viac filmovať nedovolila.
Našťastie, jeho filmy nezapadali. A čím viac sa na ne pozerá, tým sa zdajú byť lepšie. Sú presným obrazom dedinských ľudí a ich základných túžob - po slobode, po úteku, domove, šťastí.
Súčasťou DVD je aj Havettov portrét. Dokumentárny film Slávnosť osamelej palmy, ktorý nakrútili Marko Škop a Juraj Johanides. (kk)