Na fotografii z mája kráča vedľa Fidela Castra minister zdravotníctva Jose Machado Ventura. Patrí medzi šesť členov vlády, ktorým vodca prenechal moc v krajine.
FOTO – SITA/AP
Medzi ľuďmi však prevažuje neistota. Nový prezident Raúl Castro sa už päť dní neukázal na verejnosti. Doteraz boli Kubánci zvyknutí, že vodca je s nimi.
Režim nezverejnil ani žiadne nové informácie o zdravotnom stave Fidela Castra, ktorého v pondelok operovali po krvácaní v žalúdku. Vo včerajšom vydaní sa komunistický denník obmedzil len na útoky proti Spojeným štátom. „Slovo – zmena – neexistuje v slovníku Kubáncov,“ napísala Granma.
Na najväčšom karibskom ostrove nebadať žiadny nepokoj, ktorý by viedol ku kolapsu režimu ako v strednej a východnej Európe. Istá zmena predsa len nastáva. Ústredný výbor komunistickej strany získa viac právomocí a o osude krajiny tak bude minimálne diskutovať viac ľudí ako len samotný Fidel.
Ten bol známy ako notorický workoholik, ktorý vždy presadil svoju vôľu. Teraz ho nahradí najvyšší orgán komunistickej strany. Nemala by to byť už neobmedzená vláda jedného muža.
Americký prezident George Bush vo štvrtok vyzval kubánsky ľud, aby bojoval za slobodu. „Podporíme vaše snahy vybudovať prechodnú vládu Kuby, ktorá by bola oddaná demokracii a zapamätáme si tých, ktorí stáli v ceste slobodnej Kube,“ povedal Bush. Bola to jeho prvá reakcia na vývoj na ostrove.
Šéfka diplomacie Condoleezza Riceová zašla ďalej a povedala, že na Kube sa už zmena začala. „Príde čas, keď nebudeme hovoriť o jedinom štáte na západnej pologuli, ktorý nemá voleného lídra,“ povedala v šou Larryho Kinga na CNN.
Kubánski emigranti na Floride žiadajú Biely dom, aby na režim zatlačil ešte viac. Chcú, aby prezident vyzval Havanu na slobodné voľby a nebránil v ceste tým, ktorí sa snažia na člnoch dostať na ostrov a pomáhať so zmenou režimu. Americké úrady zastavujú plavidlá pred tým, ako sa dostanú do kubánskych vôd. Washington síce podporuje zmenu režimu, má však obavy z nestability a prílevu tisícov migrantom.
Najznámejší kubánsky disident Oswaldo Payá povedal, že zmeny na Kube by mali byť pokojné. Žiada zachovať sociálny mier a podľa neho je nevyhnutné, aby všetci Kubánci vrátane tých, čo sú vo vláde, prispeli k diálogu a tolerancii. „Už nejaký čas vidíme koniec jednej etapy v histórii kubánskeho národa... Snažiť sa popierať zmeny, ktoré národ potrebuje, znamená naďalej zatvárať dvere do budúcnosti,“ povedal agentúre EFE.
Payá je nositeľ Sacharovovej ceny, ktorú mu udelil Európsky parlament. Kuba podľa neho potrebuje zmeny aj počas života Fidela a nemala by len pasívne čakať na jeho smrť.
Médiá na Kube ďalej želajú Fidelovi skoré uzdravenie a vyzdvihujú Raúlove štátnické schopnosti viesť národ v kritickom období.
„Každý Kubánec dôveruje Raúlovi a každému z našich lídrov. Sme si istí, že revolúcia bude pokračovať,“ kričala žena v dave v správach štátnej televízie. Mimo kamier však niektorí Kubánci na otázky, ako bude ďalej krajina fungovať bez Fidela Castra, odpovedajú opatrne .
Autor: hud