Brendan Hansen.
FOTO - SITA/AP
Osem rokov trvalo prsiarom, kým sa v dlhom bazéne na stometrovej trati posunuli z hranice 1:01 min pod magických šesťdesiat sekúnd. Po viacerých neúspešných pokusoch to dokázal až Rus Roman Sludnov doma v Moskve pred piatimi rokmi. Včera mu v Budapešti stačil na prvý európsky titul aj priemerný čas 1:00,61. "Nádhera, po troch rokoch som opäť plával pod hranicu 1:01 min," aj tak sa tešil príjemne zaskočený Sludnov, ktorý už trénuje a študuje v Amerike.
To ešte netušil, ako rýchlo sa dá prsiarska stovka zvládnuť. V rovnaký deň ju v kalifornskom mestečku Irvine zaplával 24-ročný Texasan Brendan Hansen za fantastických 59,13 sekundy. Vlastný svetový rekord z olympijskej kvalifikácie do Atén v júli 2004 posunul o 17 stotín sekundy. Naznačil, že nie je ďaleko deň, keď padne na prsiach ďalšia hranica - 59 sekúnd.
Hansen nemá súpera
Súperi sledovali Hansena z úctyhodnej vzdialenosti. Druhý Scott Usher s ním prehral takmer o dve sekundy. Hansen vlastne nemal s kým súťažiť, ale na to je v domácich bazénoch už zvyknutý. "Začínam sa na to pozerať ako na výhodu. Súperi ma nezaujímajú, viem, že vyhrám. Namiesto toho sa sústredím na boj s časom," vraví Hansen. Už ako vysokoškolák bojoval len sám so sebou. Na univerzite počas celého štúdia neprehral jediné preteky.
V utorok na stovke však v irvinskej päťdesiatke taký rýchly čas ani sám nečakal. "Pravdupovediac, viac som ladil formu na dvojnásobnú trať. Ale, keď cítim šancu, tak sa jej chopím. No nie?" vravel novinárom najrýchlejší prsiar súčasnosti.
Amerika už tridsaťdva rokov nemala plavca, ktorý by držal svetový rekord súčasne na 100 i 200 m prsia. V Irvine si hneď po dohmate v návale emócie strhol čiapku z hlavy a rodičom v hľadisku vykúzlil na prstoch víťaznú jednotku.
Hansena svet márne naháňa od spomínanej americkej kvalifikácie, kedy zlepšil maximá v oboch disciplínach. V Aténach však individuálne olympijské zlato nezískal. Na stovke bol až druhý za Japoncom Kitadžimom, na dvojstovke tretí. Až vlani v Montreale dokázal, že je najlepší. Na svetovom šampionáte suverénne vyhral obe trate a tretí titul pridal ako člen polohovej štafety na 4x100 metrov. "Mohlo to byť lepšie už v Aténach, ale mal som vážne problémy s bokom. Teraz som stopercentne zdravý a toto je výsledok," pochválil sa vášnivý rybár a poľovník.
Prvý bol bejzbal
Najprv mu učaroval bejzbal, ale veľmi rýchlo to u neho vyhralo plávanie. Po inšpiráciu ani nemusel chodiť ďaleko. V pensylvánskom Havertowne (odkiaľ sa Hansen neskôr presťahoval do texaského Austinu) robil jeho starší brat Sean hlavného trénera, mladšia sestra Megan zasa plávala za Southern Connecticut. Dnes pláva denne štyri hodiny, šesťkrát do týždňa.
"B" si už bez plávania nevie život predstaviť. Prezývku "B" si zvolil preto, lebo na juhu krajiny nikto nepovie Brendan lež Brandon. A tak to Hansen vyriešil po svojom.
Vizitka Brendana Hansena
Nar.: 15. augusta 1981 v Havertowne (Pensylvánia)
Klub: Longhorn Aquatics (Texas)
Výška: 183 cm, váha: 84 kg
Úspechy: úradujúci svetový rekordér na 100 i 200 m prsia, trojnásobný majster sveta, olympijský víťaz z Atén zo štafety na 4x100 m polohové preteky