ým prezidentom Georgeom Bushom. Do Ameriky prišiel len deň po tom, ako si Bush rozhneval svojich spojencov. USA odstupujú od kjótskeho protokolu o znižovaní emisií skleníkových plynov.
Takmer všetky vyspelé krajiny sa postavili proti Bushovmu rozhodnutiu. Najsilnejší nesúhlas počuť z Európy.
Denník New York Times prezidenta upozorňuje, že mnohí ľudia v jeho administratíve síce majú skúsenosti s európskymi partnermi z čias studenej vojny, no za desať rokov sa veľa zmenilo. Európa podľa denníka už nie je voči Washingtonu taká úctivá ako predtým. „Vládni politici musia prispôsobiť svoje myslenie novej situácii v Európe, alebo riskovať konflikty v otázkach životného prostredia, kontroly zbraní, NATO a obchodu,“ píše denník New York Times.
Európa sa nechce vzdať. Schröder sa vraj s Bushom nehádal, obe strany totiž vedeli o svojich pozíciách. Európska únia však chce urobiť všetko pre to, aby zmenila americké rozhodnutie. Na budúci týždeň by mala trojčlenná delegácia EÚ vycestovať do Ruska, Číny, Japonska a Iránu. Diplomatické turné bude mať jediný cieľ: nájsť spoločný postoj v krajinách, ktoré majú v otázkach znečisťovania ovzdušia rozhodujúce slovo. Spoločne by tak mohli na Washington vyvinúť väčší tlak.
Sklamaní sú nielen spojenci, ale aj predstavitelia predošlej, Clintonovej administratívy. Práve Clinton v tandeme s viceprezidentom Alom Gorom boli zástancami spoločného postoja medzinárodného spoločenstva k otázke skleníkových plynov a globálneho otepľovania, ktoré spôsobujú.
Hlavný vyjednávač pre klimatické zmeny Clintonovej vlády Frank Loy považuje Bushovo rozhodnutie za „totálnu, absolútnu pohromu“. „Spojenci sú veľmi nahnevaní z viacerých dôvodov… na osobnej úrovni, pretože do tohto procesu vložili obrovské úsilie. Predpokladali síce, že s Bushom prídu zmeny, nečakali však odstúpenie,“ povedal v rozhovore pre agentúru Reuters.
Americký prezident sa pokúša situáciu upokojiť. Opakuje, že „spolu s našimi spojencami budeme pracovať na znížení skleníkových plynov“. Zároveň však dodáva, že nemôže akceptovať „plán, ktorý by uškodil americkej ekonomike a americkým robotníkom“. Nikto tak presne nevie, čo Spojené štáty urobia v júni v Bonne na ďalšej konferencii o plnení protokolu. Na jednom sa ale zhodujú všetci už dnes. Bez USA nemá Kjóto šancu.
MATÚŠ KOSTOLNÝ