Už v roku 2004 musel Fidelovi Castrovi brat Raúl (vpravo) pomáhať usadiť sa v kresle. Bolo to v Havane pri zasadnutí tamojšieho parlamentu. Castro je na čele totalitného štátu už takmer 50 rokov a o dva týždne mal osláviť osemdesiatku. Kubánski emigranti v Miami veria, že sa jej už nedožije a oslavujú koniec režimu. Domáci disidenti majú obavy, či Raúl nebude ešte tvrdší ako Castro. FOTO - AP/SITA |
Komunistický režim na Kube je v kríze. Vodca Fidel Castro bol operovaný pre krvácanie v črevách a odovzdal svoje právomoci bratovi Raúlovi. Urobil to vôbec po prvý raz od roku 1959, keď sa dostal k moci.
Castro si mal o dva týždne pompézne pripomenúť 80. narodeniny, oslavy však preložili na december. Podľa odborníkov môže mať Castro rakovinu hrubého čreva. Kubánski emigranti dokonca tvrdia, že už môže byť mŕtvy.
Disidentská komunita na Kube je však znepokojená, nevie, čo môže čakať.
Slovenská ambasáda v Havane nemala včera žiadne telefonáty od našich občanov, na Varadere sa normálne dovolenkuje. "Nevidno žiadny nepokoj. Máme len oficiálne informácie a ťažko predvídať ďalšiu situáciu," povedal slovenský konzul Anton Jurkovič.
O situácii sa na mimoriadnej schôzke podvečer v Havane rozprávali aj veľvyslanci členských krajín Európskej únie.
Castro oficiálne odkázal občanom, že "moje zdravie, ktoré odolalo toľkým skúškam, zdolal extrémny stres a preťaženie". Vyčerpať ho mal nedávny summit juhoamerických lídrov a domáce vystúpenia.
Najväčšia komunita kubánskych emigrantov na americkom Miami včera oslavovala a mávala kubánskymi vlajkami.
"Vo vzduchu cítiť zmenu, medzi obyvateľmi rastie odpor proti režimu," povedal pre SME Javier de Céspedes, ktorý žije na Floride a pracuje v nadácii pre demokratizáciu Kuby.
Raúl Castro, ktorý prebral moc, je Fidelov mladší brat - šéfuje komunistickej strane a velí armáde. V júni povedal, že aj po Fidelovej smrti budú vládnuť komunisti.
Predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý sa dlhodobo angažuje v podpore kubánskych disidentov, považuje Raúla za tvrdého muža. Podľa neho dokonca hrozí, že armáda prevezme moc a "ešte viac potlačí opozičných politikov". Nevylučuje však akýkoľvek vývoj v krajine.
Hrušovského prekvapilo, že dnešná slovenská vláda si nedala záväzok podporovať opozíciu v totalitných krajinách, ako je Kuba či Bielorusko.
"Krajiny, ktoré žili v totalitných systémoch a dnes žijú v demokratických režimoch, sú povinné plniť záväzky voči tým, ktorí po slobode ešte túžia," povedal.
(hud, haj)