Visia tam ich portréty, ktoré zachytil Antonín Kratochvíl.
Šesťdesiat portrétov od svetoznámeho fotografa, ktorý žije v USA a v roku 1998 získal prvú cenu v prestížnej World Press Photo, môžete najbližších desať dní vidieť na bratislavskej Hlavnej stanici. Počas augusta a septembra sa ďalej vagóny presunú do Liptovského Mikuláša, Nových Zámkov a do Košíc. V novembri sa výstava v rámci Mesiaca fotografie objaví na Slovensku ešte raz.
Kým pred rokom sa vo vagónoch na železničných staniciach zabývali fotografie vyčerpaných robotníkov z rôznych kútov chudobnejších častí sveta, ktoré nafotografoval čarodejník so svetlom Sebastiao Salgado, teraz sa snímky pohybujú na opačnom póle. Glamour, zbožňované hviezdy, známe ryhy známych tvárí, obdivované idoly.
Okrem toho, že obe výstavy sú umiestnené na rovnakých miestach, spája ich aj čiernobiely formát. U Salgada sa tým umocnila surová atmosféra upotených zbedačených ľudí, ktorí poznajú len svet chudoby. U Antonína Kratochvíla bohatá škála odtieňov medzi čiernou a bielou umožňuje vyniknúť niečomu inému: autentickej osobnosti s jej vlastnými emóciami a vlastným osudom, nie s osudom postavy, ktorú zobrazuje na plátne v ki?nách.
Ak si chcete pozrieť hviezdičky "nenačančané" ako z obrázkových časopisov, viac mysteriózne, než hlúpo žúrujúce, zamotané v tieňoch, zaliate v odrazoch, roztopené v šere, na snímkach, kde bohémstvo súčasných bohov nevyznieva márnotratne, ale zmyselne a odovzdane, oplatí sa nastúpiť. Ostré črty Jeana Rena ešte zostruje rozbité sklo, cez ktoré sa pozerá. Johnny Depp pôsobí so sklopeným zrakom nevinne ako anjel v čiernom kostýme. Možno zmeškáte vlak. Alebo sa zamilujete do Wiliama Dafoe, či Liv Tylerovej.
Výstava Persona je otvorená denne od 10.00 do 20.00 h. Ak by vám tento vlak ušiel, ešte je tu rovnako nazvaná knihu s portrétmi Antonína Kratochvíla. Na knižných pultoch je v českom a anglickom jazyku, výnimočná svojím dizajnom aj cenou 29. 900 slovenských korún.