Izraelský letecký útok na juholibanonskú dedinu Kana si včera vyžiadal najmenej 56 mŕtvych, z toho 37 detí. Podobná tragédia v Kane už raz Izrael zastavila. Teraz už oznámil, že sa tak nestane.
Kana sa vrátila o desať rokov späť. Aj vtedy médiá po celom svete informovali o ľuďoch plačúcich nad telami zabitých príbuzných, aj vtedy hovorili o obyvateľoch dediny, čo sa holými rukami snažili spod trosiek vyhrabať susedov. Tiež opisovali mŕtve telá bez hláv a končatín.
Presne ako pred desiatimi rokmi aj sa včera takéto obrazy stretli s odsúdením sveta a vyprovokovali otázky o tom, ako je možné, že Izrael nevedel, že útočí na miesta s vysokou koncentráciou civilistov. Identická je aj obrana Izraela: útočili sme na militantov, nemali sme informácie o civilistoch.
Pred desaťročím Izrael spustil operáciu Ovocie hnevu, ktorá mala zastaviť ostreľovanie severu krajiny raketami Hizballáhu. Mala podobný priebeh ako súčasné operácie a práve v Kane sa odohral najzávažnejší "incident" celej akcie, ktorý vyvolal jej zastavenie.
Osemnásteho apríla 1996 izraelská armáda okrem iného ostreľovala aj základňu OSN v Kane, na ktorej sa ukrývalo asi 800 civilistov z okolitých dedín. Po ostreľovaní zostalo na základni viac ako 100 mŕtvych vidiečanov a desiatky zranených. Medzinárodná reakcia bola okamžitá a Izrael operáciu rýchlo ukončil.
Už po týchto udalostiach bola Kana pre mnohých Libanončanov "dedinou mučeníkov" a zdá sa, že po včerajšku jej toto označenie prisúdi ešte viac ľudí. Zábery, ktoré ukazovali arabské televízie a ktorým sa západné stanice pre ich "brutalitu" radšej vyhli, na to priamo navádzajú. V zasiahnutom dome, z ktorého susedstva podľa Izraela odpaľoval Hizballáh rakety, umierali ľudia počas spánku. Mnohé mŕtve deti boli podľa al-Džazíry aj CNN v pyžamkách.
"Chceme, aby prestali. Chcú dostať militantov na kolená a zabíjajú deti," vykrikoval podľa agentúry AP Muhammad Ismail, keď sa v ruinách zrúteného domu pokúšal pomôcť zraneným.
Najviac zasiahnutý dom mal paradoxne slúžiť ako úkryt pred izraelským ostreľovaním. Hoci Izraelčania dedinčanov vyzývali, aby z Kany urýchlene odišli a oblasť označili za "bojovú zónu", mnohí ľudia zostali. Niektorí pre to, že nemali prostriedky na cestu na sever, ďalší sa obávali vydať na nie príliš bezpečné cesty, kde sa aj civilné konvoje stavali terčami izraelských lietadiel.
Podľa televízie al-Arabíja tam zostávali aj ľudia "oddaní šéfovi Hizballáhu, šechjovi Nasralláhovi" a podľa Izraela sa nedá vylúčiť, že ich Hizballáh vedome "používal" ako živé štíty.
Na rozdiel od predchádzajúcej tragédie v Kane sa nateraz zdá, že Izrael sa ani pod tlakom tej súčasnej neponáhľa svoje akcie ukončiť. Aspoň tak to včera vyzeralo podľa vyhlásení jeho politikov.
Izraelskí novinári však upozorňovali, že dôležité bude, kedy sa rozhodnú spiatočku zaradiť Američania.
Posledný vývoj
Okrem Kany Izrael cez víkend bombardoval aj ďalšie ciele a útočil blízko sýrsko-libanonskej hranice. Do južného Libanonu pomaly prúdila humanitárna pomoc potom, čo Izrael odmietol 72-hodinové humanitárne prímerie. Tvrdil, že by ho Hizballáh zneužil na doplnenie arzenálu. Počet libanonských obetí sa po Kane podľa Bejrútu blíži k číslu 750.
V sobotu šéf Hizballáhu Hassan Nasralláh, ktorý sa vraj ukrýva v Sýrii, pohrozil, že pošle rakety až do stredu Izraela. Ten označil za "dočasný štát".
Počas víkendu na Izrael dopadlo okolo 200 rakiet. Izrael?čania vyhlásili, že na pokračovanie operácií v Libanone potrebujú ďalších 10 až 14 dní. Izrael hlási 51 obetí vojny, 330-tisíc ľudí opustilo domovy.
Vo viacerých krajinách sa konali protiizraelské demonštrácie. V židovskom stredisku v Seattli zabil muž, ktorý sa označil za "moslima nahnevaného na Izrael", jednu ženu a viacerých ľudí zranil. (mik)
Autor: Tel Aviv