Gatlinovi hrozí doživotie

PARÍŽ - Spojené štáty zásobujú svet senzáciami: šokujú dopingom. Po víťazovi cyklistickej Tour de France Floydovi Landisovi našli testosterón alebo jeho "odnož" aj v krvi

Olympijský víťaz, majster sveta i svetový rekordér v atletickom šprinte Justin Gatlin bude zrejme ďalším, asi doživotne dištancovaným, americkým dopingovým podvodníkom. FOTO - SITA/AP

PARÍŽ - Spojené štáty zásobujú svet senzáciami: šokujú dopingom. Po víťazovi cyklistickej Tour de France Floydovi Landisovi našli testosterón alebo jeho "odnož" aj v krvi 24-ročného atléta-šprintéra Justina Gatlina.

Američan je olympijský víťaz z Atén 2004, dvojnásobný majster sveta 2005 i spoludržiteľ svetového rekordu na 100 m s Jamajčanom Asafom Powellom časom 9,77 s. Nález priznal v oficiálnom vyhlásení v sobotu sám Gatlin.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je to už jeho druhý pozitívny dopingový priestupok. Prvý mal v roku 2001. Vtedy mu našli zakázaný amfetamín. Dvojročný trest mu neskôr Medzinárodná atletická federácia

(IAAF) zmiernila na jednoročný s podmienkou. Gatlinovi teraz hrozí doživotný dištanc a odňatie svetového rekordu, ktorý zabehol 12. mája v katarskej Dohe.

Vedel o dopingu a štartoval

Gatlinovi zistili nepovolenú hladinu testosterónu v tele v dopingovej vzorke po štafetových pretekoch, ktoré boli ešte 22. apríla v Kansas City. Ako priznal jeho advokát Cameron Myler, o výsledku A-vzorky sa dozvedel 15. júna. Americký zväz mu však nepozastavil činnosť do vyšetrenia prípadu, ako je bežné. Dovolil mu 23. júna na majstrovstvách USA v Indianapolise obhájiť titul na stovke. Dvanásteho júla bol známy aj výsledok B-vzorky.

SkryťVypnúť reklamu

Neštartoval vraj pre zranenie

Po domácom šampionáte Gatlin odmietol viacero európskych štartov. Na niektorých pretekoch organizátori avizovali jeho priamy súboj s Jamajčanom Asafom Powellom. Američan sa však vždy ospravedlnil argumentujúc zranením.

Gatlina trénuje Trevor Graham, kouč bývalého svetového rekordéra Tima Montgomeryho i jeho exmanželky Marion Jonesovej. Obaja trénera opustili, keď sa začal črtať rozsiahly dopingový škandál okolo kalifornskej firmy Balco. Tá vyrábala "nepoľapiteľný" dopingový prípravok tetrahydrogestrinón (THG). Podľa médií ho pomohol odhaliť práve Graham.

Montgomery pred rokom dostal dištanc a z tabuliek vymazali všetky jeho časy (teda i svetový rekord) od roku 2001. Marion Jonesovej sa podarilo aj so štábom právnikov uniknúť trestu a súťaží ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Kouč Graham: Gatlin bol obozretný

V americkom televíznom interview, ktorý včera citoval Frankfurter Rundschau, povedal Graham o Gatlinovi, že bol vo výbere stravy veľmi obozretný: "Všetky potravinové doplnky, vitamíny, minerály, ktoré používal, si kupoval osobne v obchode. V tejto veci by nedôveroval nikomu. Nevzal by nič nielen od cudzieho človeka, ale ani od trénera alebo od rodičov."

Gatlin po pozitívnom náleze vyslovil zaužívanú formulku hriešnikov. "Nedokážem si tento výsledok vysvetliť. Žiadnu zakázanú látku som vedome nikdy neužil, ani som nikoho nepoveril, aby mi ju dal," citujú Gatlina viaceré agentúry.

Gatlin: Viem, že som v podmienke

Šprintér vyhlásil, že od okamihu, keď sa dozvedel o pozitívnom náleze, spolupracuje s Americkou antidopingovou agentúrou. "Som k dispozícii pre akékoľvek ďalšie vyšetrovanie. Až budú známe všetky fakty, ukáže sa, že som nevinný."

SkryťVypnúť reklamu

Gatlin si uvedomuje hrozbu. "Pozitívny dopingový nález z juniorského veku znamenal, že som sa stal nedôverčivý ku všetkým preparátom. Plne si uvedomujem, že som v podmienke. Ďalší priestupok by ma doživotne pripravil o šport, ktorý tak milujem," cituje Gatlina agentúra ČTK.

Graham: Vieme, kto je na vine

Američanov tréner Graham, ako informuje webová stránka denníka L'Équipe, v rozhovore pre jamajskú televíziu vyhlásil, že ide o "sprisahanie proti Gatlinovi" a obaja "stopercentne" vedia, kto je za ním. "Pokúsime sa ho demaskovať aj s pomocou súkromného detektíva," vyhlásil. Údajne má ísť o zamestnanca zo štruktúr US Sprint Capitol Group, ktorý najskôr dal výpoveď, potom ju stiahol a v Kansas City sa mal pohybovať okolo Gatlina.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf IAAF: Ide aj o dôveryhodnosť atletiky

"Je poľutovaniahodné, že jedna z najväčších hviezd atletiky čelí vážnemu dopingovému obvineniu. Naša federácia nepoľaví v boji proti dopingu. Musíme uchrániť dôveryhodnosť atletiky. Vyvinieme maximálne úsilie aj v spolupráci s americkou antidopingovou agentúrou, aby sme prípad spravodlivo vyriešili a uchránili tak povesť obrovskej väčšiny čestných atlétov pred tými, ktorí porušujú pravidlá," vyhlásil na internetovej stránke šéf svetovej atletickej federácie Senegalčan Lamine Diack. (pf, jk)

Najznámejší atletickí hriešnici

1988 - Kanaďan Ben Johnson, vyhral 100 m na OH v Soule, diskvalifikovaný pre stanozolol. Musel vrátiť zlatú medailu a jeho dva svetové rekordy vymazali.

1990 - Američan Butch Reynolds, svetový rekordér na 400 metrov, nandrolón. Dostal dvojročný zákaz štartu.

SkryťVypnúť reklamu

1993 - Kanadský šprintér Ben Johnson opäť pozitívny, testosterón, doživotne zastavená činnosť.

1993 - Americký guliar Mike Stulce, olympijský víťaz, doživotne diskvalifikovaný za užitie anabolík počas MS v Stuttgarte. Prvýkrát bol prichytený v roku 1990.

1998 - Americký guliar Randy Barnes, olympijský víťaz a svetový rekordér, androstendiol. Druhé previnenie, preto doživotný zákaz štartu.

1999 - Brit Linford Christie, olympijský víťaz a európsky rekordér na 100 m, dvojročný dištanc.

1999 - Ukrajinská guliarka Vita Pavlyšová, majsterka Európy, stanozolol.

2000 - Americký guliar C. J. Hunter, majster sveta, nandrolón. V marci 2001 ho potrestali dvojročným trestom, potom ukončil kariéru.

2000 - Ukrajinský guliar Alexander Bagač, za tretí pozitívny test dostal doživotný zákaz činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

2001 - Alžírčan Ali Saidi-Sief, nandrolón, olympijský medailista na 5000 m.

2003 - Americká šprintérka Kelli Whiteová, modafinil, musela vrátiť dve zlaté medaily z MS. Vzdala sa činnosti.

2004 - Brit Dwain Chambers, majster Európy na 100 metrov, steroid THG, dvojročný dištanc.

2004 - Maďarský kladivár Adrian Annus a diskár Robert Fazekas, manipulácia so vzorkami pri dopingovej kontrole. Pôvodne víťazi OH v Aténach diskvalifikovaní, dvojročný zákaz štartu.

2004 - Ruská guliarka Irina Koržanenková, anabolické steroidy, musela vrátiť aténsku medailu.

2005 - Americkí šprintéri Tim Montgomery a Chryste Gainesová, dvojročný trest za porušenie dopingových pravidiel, obaja boli suspendovaní za spojenie s laboratóriom BALCO.

2006 - Grécki šprintéri Kostas Kenteris a Ekaterini Thanuová prijali verdikt Medzinárodnej atletickej federácie IAAF, ktorá ich potrestala dvojročným zákazom činnosti za absenciu pri dopingových testoch pred olympiádou v Aténach 2004.

SkryťVypnúť reklamu

2006 - Ruská diskárka Natalja

Sadovová, olympijská víťazka, anabolický steroid methandienon, dvojročný zákaz štartu. V roku 2001 musela po pozitívnom teste na kofeín vrátiť zlato z MS v Edmontone a odpykala si 2-ročný trest.

2006 - Američan Justin Gatlin, svetový rekordér na 100 metrov, testosterón.

(čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu