občianskych demokratov, ktorú by podporovali nekomunistické strany v parlamente.
Topolánka tlačí čas. Prezident Klaus ho po voľbách na začiatku júna poveril rokovaniami o zostavení vlády. Líder ODS síce dohodol trojkoalíciu občianskych demokratov, ľudovcov a zele?ných, tá však má v dvestočlennej dolnej komore parlamentu iba sto poslancov. Všetky pokusy presvedčiť sociálnych demokratov, aby trojkoalíciu podporili, zatiaľ zlyhali a nič nenasvedčuje, že by sa to mohlo zmeniť.
Keď Topolánkove rokovania dlho neviedli k úspechu, dostal od Klausa ultimátum do konca júla. Tento týždeň musí prísť s dohodou o vláde, ktorú v parlamente podporí väčšina poslancov. Takúto dohodu však Topolánek nemá.
Šéf sociálnych demokratov Paroubek by najradšej sám zostavil vládu podporovanú komunistami a nejakým "prebehlíkom" z trojkoalície. Druhou alternatívou je pre neho menšinová vlády ODS, ktorá by bola od neho plne závislá. Čiže by vládla na základe dvojstrannej dohody s ČSSD, bez ďalších partnerov.
Topolánkov nový návrh tak vlastne nemohol uspieť. "Taká predstava ťažko nájde širšiu podporu," odmietol ju vzápätí Paroubek a opäť navrhol dohodu iba s ODS bez jej menších "satelitov". Kontroval nápadom menšinovej vlády ODS, do ktorej by jeho strana navrhla niekoľkých nestraníckych odborníkov a potom by ju podporovala.