Rybníček (vľavo) a Zahradník boli od začiatku blízkymi spolupracovníkmi. Dnes Zahradník tvrdí, že o mnohom nevedel. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Dočasný šéf STV Branislav Zahradník chce, aby sa v Slovenskej televízii urobil nezávislý hĺbkový ekonomický a právny audit.
Po troch týždňoch vo funkcii Zahradník tvrdí, že z toho, čo zistil po odchode Richarda Rybníčka z postu generálneho riaditeľa STV, je "sklamaný", a keby to bol vedel, "post štatutárneho zástupcu by som neprijal".
V akom stave je STV?
Spolu s druhým štatutárnym zástupcom Ľuborom Košútom sa rozhodli, že požiadajú Radu STV o povolenie urobiť audit externou spoločnosťou. "Aby sme vedeli, v akom stave sa STV nachádza. Niektoré veci v nás vzbudzujú otázniky a pochybnosti, čo viedlo bývalých štatutárov Rybníčka a Paru k tým krokom, ako ich urobili."
Audit by mal zmapovať oblasť pracovnoprávnych vzťahov, použitie metód verejného obstarávania pri obstarávaní tovarov a služieb v televízii, ale aj efektívnosť dcérskych spoločností STV. "Pri niektorých dcérskych spoločnostiach máme vážnu pochybnosť o ich prínose pre STV, ten finančný tok smeruje od STV k dcérskym spoločnostiam," tvrdí Zahradník. Na nejasné toky dcérskych spoločností a chyby pri verejnom obstarávaní v STV poukázala aj posledná kontrola NKÚ.
Vo vedení sú dlho
Zahradník a Košút boli členmi vedenia televízie aj za Rybníčka a Zahradník bol dokonca jedným z jeho najbližších ľudí. "Z pozície, aké sme v manažmente mali, nám mnohé veci z ekonomickej a právnej stránky neboli známe," hovorí dnes Zahradník. Televízia podľa neho bola a je tak nastavená, že je riadená monokraticky - riadi ju generálny riaditeľ a štatutárny zástupca.
Noví štatutárni zástupcovia hovoria, že chcú dať všetky veci do súladu so zákonom.
Šéf Rady STV Miroslav Kollár víta takýto zámer. "Audit môže súčasnému vedeniu avizovať prípadné nedostatky a nový manažment tak príde k 'čistému stolu', teda bude vopred jasné, akými prípadnými problémami sa bude musieť zaoberať."
Čudné zmluvy zamestnancov
Nezdajú sa im ani zmluvy zamestnancov. Mnohí mali zmluvu len na dobu určitú, ktorá sa im pravidelne predlžovala. "Tu sú dohody nad rámec troch rokov, čo môže spôsobovať problémy aj zo strany kontrolných orgánov," povedal Zahradník.
Problémy spôsobuje aj to, že dve tretiny ľudí v spravodajstve sú živnostníci. Takúto zmluvu mala aj Zuzana Hajdu, ktorá mala moderovať hlavné správy.
"Vzali sme si zmluvu a hľadali spôsob, ako si televízia môže vynútiť plnenie istých povinností a zistili sme, že bola prijatá na dohodu o spolupráci ako živnostníčka, a naša možnosť prinútiť ju moderovať nebola možná. Zmluvu sme vypovedali."
Podobne koncipované zmluvy má veľká časť redaktorov, ktorí prišli do televízie za Rybníčka. Napríklad Martina Utešená či moderátor hlavnej politickej relácie Branislav Závodský.
V súčasnej situácii, keď sa nevie, kto bude novým riaditeľom, tak môže ktokoľvek zo živnostníkov odísť z televízie zo dňa na deň.
Na živnosť pracujú aj niektorí členovia vedenia, napríklad šéfproducent dabingu Igor Caban alebo poverený šéf kreatívy Patrik Sýkora. "Budem sa snažiť oboch pánov dostať do interného stavu, pretože ľudia vo vedení musia byť zamestnancami televízie," hovorí Zahradník.
Nepreplatená dovolenka
Niektorým zamestnancom po skončení pracovného pomeru vo výstupnom liste uznali, že majú nevyčerpanú dovolenku, no dovolenky im nevyplatili, hoci to ukladá Zákonník práce. To sa stalo aj v prípade Branislava Zvaru, ktorý bol šéfom spravodajstva, napriek trom upozorneniam z advokátskej kancelárie mu dovolenka preplatená nebola.
Ďalšie spory
STV pribúdajú aj ďalšie pracovnoprávne spory s prepustenými zamestnancami.
Nedoriešené sú spory s Ochranným zväzom interpretov Slovenska, s ktorým STV nemá uzatvorenú zmluvu napriek tomu, že vysiela ich diela. Zväz podal na Rybníčka a Paru trestné oznámenia.
Stanovisko Richarda Rybníčka sa nám nepodarilo získať.