Ročne sa na Jamajku vypraví približne 80-tisíc britských žien. Od tínedžeriek až po ženy v dôchodkovom veku, ktorým hra na lásku zdvihne sebavedomie. Svalnatí Jamajčania však už nepriťahujú iba britské ženy, ale aj umelcov.
Ženská sexuálna turistika nie je v Británii novinkou, už v 19. storočí bolo populárne cestovať do Ríma za milencom. Okrem nového hitu londýnskeho Royal Court Theatre s názvom Sugar Mumies (Sladké mamičky) sa téme už dávnejšie venovala aj iná hra Shirley Valentine.
Klony Shirley Valentine
Toto meno je v angličtine synonymom osamelej ženy v stredných rokoch cestujúcej do exotických krajín za láskou. V rovnomennej hre je Shirley Valentine vykreslená ako panička z Liverpoolu, ktorá si pri príprave ďalšej večere pre manžela uvedomí, že jej život sa uberá nesprávnym smerom. Pomôže náhoda najlepšia kamarátka vyhrá dovolenku v Grécku a spolu sa vydajú hľadať vášeň na rozpálené pláže.
Nová divadelná hra Sugar Mummies zobrazuje štyri ženy. Dej je plný sexu, vážnych scén, ale aj humoru. Vtipné je napríklad obsadenie herečky Lindy Bellinghamovej, ktorá v reklamách zobrazuje ženy so zmyslom pre rodinné hodnoty. Tu však od nej počujeme, že "manžel?stvo je kompromis máte deti, kŕmite ich, učíte ich, milujete ich. Ony vyrastú a opustia vás. A opustí vás aj manžel."
Francúzske variácie
Ženy v stredných rokoch, ich túžba po láske, ale aj naivita, s akou sa púšťajú do vzťahov s mužmi predávajúcimi svoje telá, nie je iba britskou témou. Niekoľko príkladov sa dá nájsť vo Francúzsku.
Zlý muž tamojšej literatúry Michel Houellebecq v románe Plateforme (Nástupisko) uvažuje, prečo mužom vyhovujú vzťahy s poddajnejšími ázijskými ženami a prečo ženy zo Západu dávajú prednosť tmavším mužom z Afriky či Karibiku.
K sexuálnej turistike sa viaže aj nový film Vers le sud (Smerom na juh), ktorý sa odohráva v 70. rokoch na Haiti. Tri osamelé a zabudnuté Američanky v stredných rokoch si za pár dolárov užívajú neskorú romantiku. V krajine panuje diktátorský režim, ony však vidia raj, v ktorom majú jediný problém keď sa im občas zapáči ten istý muž.
Filmy ako tento narážajú na problémy starnutia. Ako hovorí jedna z postáv "ak máte cez štyridsiatku a nie ste hlúpa ako modelka, jediní chlapi, ktorí o vás prejavia záujem, sú skrachovanci alebo muži, ktorých podvádzajú partnerky."
Problému straty záujmu druhého pohlavia sa venoval aj Milan Kundera v románe Nezáujem, kde si žena v stredných rokoch jedného dňa uvedomí, že zrazu sa za ňou nikto neotáča.
Nemusí to byť vždy happyend
Diela o sexuálnej turistike nevyznievajú jednoznačne. Celá situácia je totiž kombináciou romance, komédie, frašky, sociálnej drámy a erotiky. Líši sa iba pomer týchto zložiek.
Podľa niektorých sociológov nejde o zneužívanie mužov z chudobných krajín, ale o vzájomne výhodnú obchodnú a citovú výmenu kvôli spestreniu života. Popritom sa ale vynárajú príbehy sklamaných žien, ktoré uverili, že im svet leží pri nohách a ony sú bohyňami krásy a lásky.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn