Júlia Rečlová z informačného centra v Kremnici hovorí, že ľudia sa na obsah vody a jej účinky pýtajú často. "Myslím si, že väčšina z nich vie, že mierna rádioaktivita je liečivá. Chcú skôr vedieť, pri ktorých neduhoch by im mohla pomôcť," dodáva. Ani majiteľ kúpaliska Jozef Mičo sa ešte nestretol s otázkami návštevníkov, či je kúpanie v takejto vode bez rizík.
"Prirovnal by som to k dobrému a zlému cholesterolu. Ľudia dnes majú dostatok zdravotníckych informácií, aby vedeli, čo ich organizmu prospeje alebo uškodí," tvrdí. Naopak - majú silnú klientelu, ktorá prichádza práve za touto vodou.
Termálna voda s miernou rádioaktivitou je vyhľadávaná. Maďarské kúpele Hévíz blízko Balatonu sa vďaka nej stali jedným z najnavštevovanejších miest v krajine. V Jáchymovských kúpeľoch v Česku využívajú pri vodoliečbe silnejšiu rádioaktivitu. Tu platia ochranné štandardy. Vo vode s vysokým obsahom radónu možno zotrvať určitý čas a chrániť dýchacie cesty.
Pri mierne rádioaktívnej vode nie sú obmedzenia potrebné. Jozef Daniel, geológ spoločnosti UranPres, ktorá sa rádiologickou situáciou zaoberá, hovorí, že ani každodenné kúpanie človeku neublíži.
Spoločnosť merala rádioaktivitu prakticky na celom Slovensku aj vo väčšine termálnych prameňov. Rádioaktívna voda je podľa týchto meraní na viacerých termálnych kúpaliskách, všade sa však pohybuje iba v miernych hodnotách.
"Kým voda vyjde na povrch, prúdi pod zemou aj tisícky rokov, a tak sa do nej dostanú aj zložky, ktoré poobmýva v horninách," hovorí geológ Daniel. Človek sa s takouto rádioaktivitou stretáva nielen vo vode, ale aj v ďalších zložkách životného prostredia.
Kremnický termálny prameň je v hĺbke 900 metrov, kde dosahuje teplotu okolo 46 stupňov. KVETA FAJČÍKOVÁ