Najnovšie prišla so znepokojujúcou správou americká organizácia obhajujúca ľudské práva Human Rights Watch.
Podľa nej mučenie väzňov v americkom zajatí v Iraku bolo nielen rutinnou záležitosťou, ale aj autorizované a pretrvávalo aj po odhalení škandálu v bagdadskej väznici Abú Ghrajb. Podľa výpovedí amerických vojakov zadržiavaným odopierali spánok, čelili fyzickému násiliu a ostatným formám zneužívania v období rokov 2003 až 2005. "Naše zistenia sú v rozpore s tvrdením americkej vlády, že mučenie a zneužívanie v Iraku bolo neautorizované a výnimočné. Práve naopak, tieto praktiky boli prehliadané a bežne využívané," povedal britskej BBC autor správy John Sifton.
Mimovládka tvrdí, že má informácie z prvej ruky z tábora Nama pri bagdadskom letisku, ako aj z Mósulu a základne alKaím na sýrskej hranici. Podľa vojakov prichádzali príkazy vždy od nadriadených.
To, že sa vo velení diskutovalo o používaní neštandardných vypočúvacích techník hovorí aj Washington Post. "Musíme si sňať rukavice. Počty mŕtvych rastú a my musíme začať zbierať informácie, ktoré našich vojakov ochránia pred ?dalšími útokmi," napísal v emaile kapitán William Ponce. Jeden z vojakov navrhol používanie úderov a tvrdil, že "strach zo psov a hadov vcelku pomáha". Údaje spravodajských služieb však ukázali, že až 85 percent zadržiavaných neposkytlo relevantné informácie.
Pentagon na správu mimovládnej organizácie reagoval podráždene. Podľa ministerstva sa po dvanástich vyšetrovaniach žiadne zneužívanie nepotvrdilo. "Štandardným zaobchádzaním je a vždy bolo humánne zaobchádzanie so zadržiavanými," povedal Reuters Mark Ballesteros z ministerstva.
V USA sa diskutuje aj o celkovej stratégii Pentagonu na irackom bojisku. Povstanie sa začalo v auguste 2003 a armáda stále nedokázala prísť so zmysluplnou stratégiou. Podľa výskumu Washington Post sa Američania nepoučili z chýb, ktoré urobili vo Vietname. Podľa niektorých odborníkov presne s tým počítal aj Saddám.
Dôstojníci bojujúci vo vietnamskej vojne pritom dávno varovali, že veľká konvenčná operácia nepomôže. Práve naopak, dnes je jasné, že stratégia bola nedomyslená, povstalcov podceňovala a kroky Američanov situáciu v krajine zhoršovali.
Saddáma Husajna hospitalizovali
Bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna včera pre hladovku hospitalizovali. Lekári tvrdia, že zdravie 69ročného Saddáma je "nestabilné". Jeho obhajcovia pohrozili, že budú súdne pojednávanie, ktoré má dnes pokračovať, bojkotovať. Podľa nich súd nesplnil požiadavky na spravodlivý proces.
V Iraku to včera bol opäť deň plný násilia, ktorý zanechal desiatky mŕtvych. Zaparkovaný mikrobus explodoval na bagdadskom trhovisku, kde zahynulo takmer štyridsať ľudí, 20 ľudí zomrelo pri explózii v Kirkúku. (r, čtk)