Najlepší na Tour de France 2006: biele tričko, určené pre najlepšieho mladého cyklistu získal Damiano Cunego (Taliansko), v žltom celkový víťaz Floyd Landis (USA), v bodkovanom tričku najlepší vrchár Michael Rasmussen (Dánsko) a v zelenom Robbie McEwen (Austrália). Ten sa stal najlepším špurtérom. FOTO - TASR/EPA
PARÍŽ - Američan Floyd Landis sa stal celkovým víťazom 93. ročníka cyklistických pretekov Tour de France, ktoré vyvrcholili v nedeľu na Elyzejských poliach v Paríži po 3656 km. Už ôsmy rok po sebe tak prvenstvo z Tour putovalo do USA, Landis nadviazal na Armstrongovu sedemročnú éru.
Víťazom poslednej etapy sa stal v hromadnom špurte Nór Thor Hushovd, ktorý je prvým Nórom v histórii s víťazstvom na páske na Elyzejských poliach. Jazdec Credit Agricole mal na tohtoročnej Tour prvé i posledné slovo, vyhral úvodný prológ i záverečnú 20. etapu. Landis mal v celkovom poradí pred druhým Oscarom Pereirom Siom náskok 57 sekúnd, tretí Andreas Klöden z Nemecka zaostal počas trojtýždňovej púte o 1:29 min. Najlepším sa stal podobne ako vlani nemecký T-Mobile.
Zo 176 cyklistov, ktorí sa vybrali na púť naprieč Francúzskom pred troma týždňami v Paríži, napokon prišlo do cieľa 139.
Boli to stresujúce preteky
"Dnes som síce prehral etapu, ale splnil som cieľ a mám víťazstvo na dosah. Ešte nikdy som nebol šťastnejší," povedal Landis po treťom mieste v sobotňajšej časovke. Posledná etapa s dojazdom na Elyzejské polia v Paríži, ktorú Američan absolvoval v žltom tričku, nebývala v histórii žičlivá únikom a zmenám poradia v poslednej chvíli. "Myslím, že je rozhodnuté, ale preteky sa ešte neskončili. Boli však veľmi stresujúce. Teší ma, že vzhľadom na moje zdravotné problémy, som sa nikdy nevzdal," narážal Landis na zdravotné problémy. Po páde v roku 2003 má rozpadnutý bedrový kĺb a po sezóne ho čaká operácia.
V minulosti pomáhal Armstrongovi ako spolujazdec v jednom tíme. "Tento rok ma motivovala smerom dopredu túžba po víťazstve. Keď som jazdil pre Lanca, vždy som si želal a dúfal, že raz budem aj ja lídrom a oblečiem si žltý dres," povedal víťaz tohtoročnej Tour. Dúfa, že po vyriešení zdravotných problémov sa o rok, aj v ďalších ročníkoch opäť bude môcť pobiť o prvenstvo. "Až keď si oddýchnem, uvedomím si, čo som dosiahol. Cyklistika je nádherný šport."
Výmena na funkcionárskom poste
Pre riaditeľa Tour de France Jeana-Mariea Leblanca bol tento ročník posledný. Šéfom bol od roku 1989, vymení ho Christian Prudhomme.
"Vďaka cyklistom i trase bolo o drámu postarané až do posledných minút. Vylúčenie favoritov nepovažujem za katastrofálny začiatok. Pred prológom sme sa aspoň zbavili otravnej a špekulatívnej atmosféry," myslí si Leblanc.
Nastupujúci šéf Prudhomme bol v súvislosti s vylúčením favoritov v poslednej chvíli spokojný najmä so záujmom divákov. Napriek tomu, že Tour zo začiatku súperila o ich priazeň s MS vo futbale. "Napriek Ullrichovmu vylúčeniu mali preteky skvelú atmosféru v Nemecku, ale aj v Holandsku a Belgicku. Štvrtú etapu do Saint-Quentinu popri trati sledovalo milión ľudí."
(sita, slo)
Výsledky
Sobota - 19. etapa (časovka Le Creusot - Montceau-les-Mines, 57 km): 1. Sergej Gončar (Ukr./T-Mobile) 1:07:45 h, 2. Andreas Klöden (Nem./T-Mobile) +0:41 min, 3. Floyd Landis (USA/Phonak) +1:11, 4. Oscar Pereiro (Šp./Caisse d'Epargne) +2:40, 5. Sebastian Lang (Nem./Gerolsteiner) +3:18.
Poradie po 19. etape:1. Landis 85:42:30 h, 2. Pereiro +59 s, 3. Klöden +1:29 min, 4. Carlos Sastre (Šp./Team CSC) +3:13, 5. Cadel Evans (Austr./Davitamon-Lotto)+5:08.
Nedeľa - 20. etapa (Sceaux-Antony - Paríž, Elyzejské polia, 154,5 km): 1. Thor Hushovd (Nór./Crédit Agricole) 3:56:52, 2. Robbie McEwen (Austr./Davitamon-Lotto), 3. Stuart O'Grady (Austr./Team CSC), 4. Erik Zabel (Nem./Milram), 5. Luca
Paolini (Tal./Liquigas), všetci rovnaký čas, ... 69. Floyd Landis (USA/Phonak) +8 s.
Konečné poradie: 1. Floyd Landis (USA/Phonak) 89:39:30 h, 2. Oscar Pereiro Sio (Šp./Caisse d'Epargne-Illes Balears) +57 s, 3. Andreas Klöden (Nem./T-Mobile) +1:29 min, 4. Carlos Sastre (Šp./Team CSC) +3:13, 5. Cadel Evans (Austr./Davitamon-Lotto) +5:08, 6. Denis Meňšov (Rus./Rabobank) +7:06, 7. Cyril Dessel (Fr./AG2R-Prevoyance) +8:41, 8. Christophe Moreau (Fr./AG2R-Prevoyance +9:37), 9. Haimar Zubeldia (Šp./Euskaltel-Euskadi) +12:05, 10. Michael Rogers (Austr./T-Mobile) +15:07.