BRATISLAVA – Prvú časť odškodnenia za nasadenie na nútené práce počas druhej svetovej vojny dostal 74-ročný Jozef Balogh z Košíc. Ako prvý zo slovenských Rómov dostal 7500 mariek (v korunách), teda polovicu celkovej sumy, ktorú dostane z nemeckého fondu Pripomienka, zodpovednosť, budúcnosť.
Balogh bol cez vojnu väznený v koncentračnom tábore Dachau, od jesene 1944 do mája 1945, keď ho oslobodila americká armáda. Do tábora sa dostal s ďalšími obyvateľmi rómskej osady v Ťahanovciach.
Slovenským občanom odškodnenie za otrocké a nútené práce v prospech tretej ríše vypláca Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorej sa do posledného termínu, konca minulého roku, prihlásilo viac než štyritisíc žiadateľov, medzi nimi aj 49 Rómov.
Prvé splátky zatiaľ vyplatili 27 obetiam. Ďalší žiadatelia si ešte musia počkať na schválenie svojich žiadostí v ženevskom sídle IOM. Proti prípadnému zamietavému rozhodnutiu sa môžu odvolať.
Slovenské obete nacizmu až teraz dostávajú odškodnenie z nemeckého fondu pre poškodených otrockými a nútenými prácami podobne ako obete inde v strednej a vo východnej Európe.
Na rozdiel od nich však Nemecko už predtým akékoľvek ďalšie odškodnenie Slovákov odmietlo s odvolaním sa na existenciu vojnového slovenského štátu s vlastným rasistickým zákonodarstvom. Slovenské naliehanie na zriadenie podobného fondu, aký Nemecko vytvorilo pre Českú republiku, zostalo nevypočuté.
Časť obetí – slovenskí Židia, ktorí prežili holokaust – mohla byť čiastočne uspokojená vďaka dohode Berlína so židovskou organizáciou Jewish Claims Conference. O odškodnenie za deportačné poplatky sa židovská obec dosiaľ s Nemeckom súdi.
(čtk)