FOTO |
Dôvodom je vysoký obsah dioxínov, furánov a polychlorovaných bifenylov vo vajíčkach v ôsmich drobnochovoch v okolí Šale - v Močenku, Hornej Kráľovej, Veči, Dlhej nad Váhom, Šali, Trnovci, Hornom Jatove a Vlčanoch.
Najhorší stav bol v drobnochove v Močenku, kde bol povolený limit prekročený viac ako dvadsaťnásobne. Vzorky z dvoch veľkochovov v Močenku a Seliciach však boli v poriadku.
Na zvýšený obsah dioxínov v máji upozornili Priatelia Zeme. Tí vtedy ako pravdepodobný zdroj kontaminácie uviedli najmä spaľovňu v Dusle Šaľa.
"Podľa výsledkov, ktoré sme dostali minulý týždeň, je sledované územie zaťažené dioxínmi z viacerých zdrojov," hovorí riaditeľ Machata. "Za možné zdroje sa považujú spaľovňa a chlórová chémia v areáli Duslo Šaľa, domáce kúreniská na pevné palivo, spaľovanie domáceho odpadu - najmä PVC materiálov na voľných priestranstvách a podobne."
Stav vo veľkochovoch je podľa Machatu dobrý, pretože sú uzatvorené. Hydina nemá prístup k pôde a krmivo je pod kontrolou veterinárov.
Podobný stav ako v sledovaných drobnochovoch je pravdepodobne v celom regióne.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva preto na situáciu upozorní všetkých starostov. Tí by zase mali upozorniť chovateľov. "Vypracuje sa projekt na sledovanie záťaže životného prostredia, na ktorom chce participovať aj Duslo Šaľa. Realizovať sa bude v spolupráci s Národným referenčným centrom pre dioxíny v roku 2007. Na základe výsledkov podrobnejšieho monitoringu sa budú prijímať ďalšie opatrenia," dodáva riaditeľ Machata.
Zákaz predaja vajíčok, ktorý platí pre drobnochovateľov, je bez časového obmedzenia. Vyhnúť sa mu vraj môžu len tak, že prejdú na uzatvorený chov.
Dioxíny, furány a polychlorované bifenyly pretrvávajú. Šíria sa ovzduším, a keď sa dostanú do pôdy a vody, veľmi ťažko sa rozkladajú a zotrvávajú tam dlhé roky. Polčas rozpadu je okolo trinásť rokov.
Odborníci nevylučujú, že zvýšený obsah dioxínov vo vajíčkach je aj v ďalších lokalitách Slovenska.
Od novembra bude v platnosti nová európska norma. Vajíčka bude môcť predávať len ten chovateľ, ktorý preukáže, že dioxíny a im podobné látky neprekračujú povolenú normu.
Škodliviny sa dostali do vajíčok zrejme z neďalekého Dusla. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |